29/11/2015 17:45 League B1 15/16 40'

Motor Oil1812111758
KPMG1621181671

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της AVIN (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες) και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Avin ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2-3 και η KPMG με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με την Avin να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας στο σετ και την KPMG να είναι βιαστική στις επιλογές της απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να βγάζουν άμυνες και να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς και να παίρνουν μία διαφορά 2 κατοχών. Παρόλα αυτά η KPMG στο δεύτερο μισό βελτίωσε της επιλογές της και μείωσε, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ενέργεια τους στην άμυνα και πίεσαν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία, ενώ σιγά σιγά άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και στο σετ. Οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό πήγαιναν neck to neck στο σκορ, αλλά στο δεύτερο μισό οι παίκτες της Avin άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την KPMG να ξεκινάει και πάλι με ενέργεια και συγκέντρωση και με καλές τελικές επιλογές να παίρνει μία διαφορά 10+ πόντων στα πρώτα μόλις λεπτά. Η ομάδα της Avin δυσκολεύτηκε επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου (με την κόπωση των παικτών να είναι πια εμφανής), με αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να διευρύνεται και την ομάδα της KPMG να παίρνει μια άνετη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνέλλος Δ. με 21 και Σοφός Θ. με 15(3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χρυσάγης Ι. με 26(5) και Βιολάρης Π. με 19(1) πόντους αντίστοιχα.