36 - 53

17/02/2019 14:30 Commercial League B 18/19 13 40'

AVIN101421036
OTE Cosmote 21614121153

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της AVIN και του OTE COSMOTE 2, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή αργό τέμπο και σετ επιθέσεις στο παιχνίδι, αλλά ο ΟΤΕ ξεκίνησε καλύτερα με σερί 0 – 6 στα πρώτα 3 λεπτά, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 3 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων έχοντας σκοράρει μόλις 5 πόντους σε 8 λεπτά, με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να διατηρήσει το προβάδισμα και η περίοδος να κλείσει με σκορ 10 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι παίκτες της AVIN άρχισαν να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό και να βελτιώνουν να ποσοστά τους αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να σταματήσουν αμυντικά την ομάδα του ΟΤΕ η οποία διατήρησε προβάδισμα 2 κατοχών, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ και το σκορ ήταν 18 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και έγιναν πιο physical, με το παιχνίδι να έχει πιο πολλές φάσεις και επαφές κοντά στο καλάθι, η AVIN ευνοήθηκε από αυτό και μείωσε σε μία κατοχή αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Δημητράτου Γ. κατάφεραν και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 24 – 30.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ αλλά στην 3η περίοδο ο ΟΤΕ μπήκε με μεγάλη συγκέντρωση και με πρωταγωνιστή τον Φεραδούρο Ν. και 2 σερί τρίποντα από τον ίδιο έκανε καλό ξεκίνημα, έλεγξε τον ρυθμό και πήρε και διατήρησε διψήφια διαφορά, οι αντίπαλοι του κυριολεκτικά βραχυκύκλωσαν επιθετικά έχοντας 2 μόλις πόντους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 26 – 42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της AVIN συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν σημαντικά και οι παίκτες του ΟΤΕ διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 10+ πόντων έως το τέλος παίρνοντς τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου Γ. με 9 (1) και Κομιτόπουλος Θ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λεμονιάς Ε. με 11 (1) και Δημητράτος Γ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Φασόλης Β., Παπαγεωργίου Α.