67 - 73

11/02/2024 18:30 Commercial League C 23/24 11 40'

AVIN2510191467
Plantelt2017162073

6 σερί νίκες είχε η ομάδα της AVIN, με την ομάδα της PLANTELT να της το σπάει στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Commercial Leauge C. Η PLANTELT  παίζοντας επιθετικό και όμορφο μπάσκετ κατάφερε να κερδίσει με 67-73 τους σπουδαίους αντιπάλους της και παρά το χαμηλό ρεκόρ της 2-5 να δείξει ικανή για μεγάλες ζημιές στα play off. Η AVIN γνώρισε την ήττα μετά από 6 σερί νίκες, μια ήττα που την  φέρνει πίσω στο κυνήγι της κορυφής.

Εκπληκτικό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες αλλά κυρίως από την ομάδα της AVIN. Με 6 τρίποντα και καλή κυκλοφορία που έφερνε ελεύθερα σουτ η AVIN  έβαλε 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο! Όμως και η ομάδα της PLANTELT δεν πήγε πίσω. Με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα πέτυχε 20 πόντους δείχνοντας πως θα κυνηγήσει τη νίκη μέχρι τέλους.

Φυσικά η AVIN δε μπορούσε να συνεχίσει αυτή την ευστοχία, με την PLANTELT όμως να συνεχίζει να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα. Η AVIN έπεσε στα 2 τρίποντα και τους 10 πόντους, με την PLANTELT να παίρνει το προβάδισμα με +2 πόντους στο ημίχρονο (35-37).

Η AVIN θυμήθηκε το καλό της πρόσωπο στην τρίτη περίοδο και μέσα σε πέντε λεπτά είχε φέρει το σκορ στο 49-45 με πολύ όμορφο μπάσκετ. Η PLANTELT αντέδρασε, έπαιξε καλύτερες άμυνες με το σκορ ισόπαλο στο τέλος του δεκαλέπτου (53-53).

Η PLANTELT δεν είχε πετύχει κανένα τρίποντο στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, όμως πέτυχε 3 στα τελευταία 10 λεπτά, συνέχισε να σκοράρει από το ζωγραφιστό, με την AVIN να μην έχει τις λύσεις στον επιθετικό πλουραλισμό των αντιπάλων της. Έτσι η σπουδαία νίκη κατέληξε δίκαια στην PLANTELT.

Φουντούκος, Χατζίδης, Κοσματόπουλος και Σταυρινός μια τετράδα για σπουδαία πράγματα για τους νικητές, με τον Βελλα να ακολουθεί. Σχινάς, Μανθιός και Μπάσνα οι καλύτεροι για την AVIN.