13/05/2022 21:00 Commercial League Major 21/22 17 40'

AVIN716171151
Σ.Υ.Τ.Α.1322142776

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Avin και της Σ.Υ.Τ.Α  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-76.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες αμυντικά αποφάσισαν να παίξουν άμυνα ζώνης ώστε να καταφέρουν να οχυρώσουν τα καλάθια τους. Αυτή η επιλογή ήταν πετυχημένη αφού έπαιζαν καλή άμυνα που οδήγησε σε χαμηλό σκοράρισμα χάρη επίσης σε καλό πρεσάρισμα των φιλοξενούμενων και το σκορ ήταν 5-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά στη τελική τους προσπάθεια έκαναν κακές επιλογές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο παραγωγικοί και τελείωσαν το δεκάλεπτο με σερί 0-4, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man. Ως απάντηση οι παίκτες και από τις 2 πλευρές κυκλοφορούσαν τη μπάλα σωστά αλλά μόνο η φιλοξενούμενη ομάδα έβαζε τα σουτ της  και το σκορ ήταν 12-25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα μείωσαν τη διαφορά αλλά από εκείνο το σημείο συνεχόμενα σερί αύξησαν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-35.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έπαιζαν πολύ καλύτερα στο 3ο δεκάλεπτο αφού είχαν καλύτερα σουτ και πάσες από πριν που τους βοήθησε να βρουν καλό σκορ και να μειώσουν τη διαφορά  και το σκορ ήταν  36-46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της ΣΥΤΑ πήραν μεγαλύτερη ποικιλία στο σκοράρισμα τους  με τους αιφνιδιασμούς που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 40-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η ζώνη των παικτών της Avin Oil δεν λειτούργησε και η διαφορά εκτοξεύτηκε με σερί 0-14 σε ένα πολύ κακό σημείο για εκείνους και το σκορ ήταν 46-63 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να συγκεντρωθούν με κακή κυκλοφορία μπάλας και άσχημα σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν μέχρι το τέλος το παιχνίδι τους βάζοντας καλά σουτ με καλές πάσες  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51-76.