72 - 39

10/12/2023 18:30 Commercial League C 23/24 5 40'

AVIN620162072
Cepal10981239

Την τρίτη της σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της AVIN στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής της Commercial League C, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα της CEPAL, με το τελικό 72-39 να μην αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις. Η ομάδα της CEPAL κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, όμως μετά υπέκυψε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Με μια κλειστή άμυνα ζώνης η ομάδα της CEPAL κατάφερε να περιορίσει επιθετικά την ομάδα της AVIN, η οποία ήταν εξαιρετικά άστοχη στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Ο Ανάγνου με δύο καλάθια στο ζωγραφιστό βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα μικρό σερί 0-4 και να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 6-10 για τους φιλοξενούμενους.

Όλα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο με την AVIN να αρχίζει να βρίσκει επιθετικό ρυθμό. Με το Λύρο να οργανώνει την επίθεση της και με τρίποντα των Ξανθόπουλο και Μπάσνα πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (16-12) και δεν το ξαναέχασε ποτέ. Το 26-19 του ημιχρόνου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για την AVIN που πέτυχε 4 σερί τρίποντα, τα τρία από τον Ξανθόπουλο και το ένα από τον Μπάσνα με την διαφορά να φτάνει τους 21 πόντους. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της  CEPAL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της AVIN να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

Και οι 7 παίκτες της AVIN σκόραραν στον αγώνα με τους Λύρο, Ξανθόπουλο και Μπάσνα να ξεχωρίζουν. Ο Δραζιώτης καλύτερος για την CEPAL.