27 - 55

19/02/2022 15:30 Commercial League B 21/22 10 40'

AVIN559827
Techpassion1411111955

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για τη Comemrcial League B μεταξύ της  Avin Oil και της Tεκπασιον ΙΚΕ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 27-55.

Στην αρχή του αγώνα  οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους βασίστηκαν σε ατομική άμυνα, Οι επιλογές  αυτές συνέβαλλαν καθοριστικά σε μικρό σκοράρισμα και από τις πλευρές μετρώντας συνολικά 4 καλάθια στα πρώτα 5 λεπτά (2-6). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και ξεκίνησαν να δείχνουν τις διαθέσεις τους για τον αγώνα και με κλεψίματα και σκοράρισμα πέτυχαν να κλείσουν τη περίοδο με σκορ 9-14.

Στο 2o Δεκάλεπτο, οι ομάδες έπαιξαν με αργό ρυθμό και συνέχισαν να εμπιστεύονται τα ίδια αμυντικά πλάνα. Το αποτέλεσμα έδειξε πως και με αυτό το στυλ πάλι η Τεκπασιον μπορούσε να ανταποκριθεί καλύτερα στις συνθήκες του παιχνιδιού και συνέχισαν να ανοίγουν τη ψαλίδα στα μισά της περιόδου με επιμέρους 5-7. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι σφιχτές άμυνες περιόρισαν την ευστοχία των ομάδων, το οποίο ήταν μια ευκαιρία για τους παίκτες της Avin να μειώσουν τη διαφορά αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 14-25 σε βάρος τους

Στο 2o ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έπαιζαν χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα δεχόμενοι 9 πόντους και στη επίθεση ήταν άστοχοι και έκαναν πολλές λάθος πάσες που τους οδήγησαν και σε απώλειες κατοχής στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ρυθμός έπεσε και οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρούν σκορ εύκολα μετατρέποντας το παιχνίδι σε διαγωνισμό ριμπάουντ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-36.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ούτε οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να καλύψουν τη διαφορά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ούτε οι φιλοξενούμενοι θα ήταν τόσο αυτοκτονικοί. Το αντίθετο συνέβη με τους τελευταίους να ανοίγουν τη διαφορά πάνω από τα επίπεδα του double score (20-42). Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι ομάδες ήταν πιο χαλαρές και  κατάφεραν να πετύχουν αρκετούς πόντους δίνοντας πιο θεαματικό χαρακτήρα στο παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 27-55.