55 - 90

29/11/2022 22:00 Group D 22/23 3 40'

BCT Group141192155
Motor Oil2026232190

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της BCT και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-90.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στις άγονες επιθέσεις. Το τέμπο του αγώνα ήταν γρήγορο κάτι το οποίο βόλεψε τους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας να βρεθούν από μπροστά νωρίς στο σκορ με 4-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με εναλλαγές και ωραίο μπάσκετ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Motor Oil μπήκαν πιο δυναμικά αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το σκορ ήταν 23-29 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παίκτες δοκίμασαν αρκετά σουτ 3 πόντων που ήταν  εύστοχα και είχαν ως αποτέλεσμα όχι μόνο να αυξηθεί το ενεργητικό τους αλλά να επηρεαστεί και η ψυχολογία των αντιπάλων τους που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25-46 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Motor Oil  διαχειρίζονταν τον αγώνα κρατώντας το υπέρ τους προβάδισμα και ταυτόχρονα παίζοντας σκληρή άμυνα αύξησαν το προβάδισμά τους στο 29-54 στο 25o λεπτό του αγώνα. Με τη μοίρα του αγώνα να έχει κριθεί οι παίκτες και των 2 πλευρών δεν ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι και έχαναν πολλά σουτ κοντά στο καλάθι με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με +25 (34 69).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το μικρό σε βάθος ρόστερ των γηπεδούχων εμφάνισε τα πρώτα σημάδια κούρασης του, το οποίο όμως προς τιμήν του, συνέχισε να παλεύει καταφέρνοντας να έχει και ένα υπέρ του επιμέρους σκορ 10-9 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι άμυνες ήταν πάρα πολύ χαλαρές που απέτρεψαν να σημειωθούν πολλοί πόντοι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα που έληξε με σκόρ 55-90