40 - 45

13/02/2019 19:40 Commercial League B 18/19 13 40'

betshop.gr81181340
Generali611161245

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό της Λεοντίου οι φιλοξενούμενη ομάδα της  Generali έφυγε νικήτρια απέναντι στην διαρκώς βελτιωμένη ομάδα της Betshop. Το 1ο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα της Betshop παρ´ όλο που άργησε να σκοράρει, ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και έτσι κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι εξαιρετικά άστοχες είτε μέσα από το ζωγραφιστό είτε από την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0 – 2 αλλά οι παίχτες της Betshop άργησαν πολύ να απαντήσουν αφού όταν σκόραρε ο Γερακανάκης θέλαμε 05:47 για να τελειώσει το δεκάλεπτο. Στην συνέχεια οι παίχτες της Generali συνέχισαν να είναι πιο απειλητικοί και έτσι με 3 πόντους του Φιλιππίδη πέρασαν μπροστά με 2 – 5. Οι γηπεδούχοι κάπου εκεί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μετά το γρήγορο time του coach Μιχαλακάκου και κατάφεραν  και πέρασαν μπροστά στο τέλος της περιόδου με 8 – 6 χάρις τις προσπάθειες του Καραγιαννίδη και του Μαρούλη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα και έτσι οι 2 ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν την καλή τους άμυνα και να τρέξουν με αποτέλεσμα με το δίποντο του Φασουλάκη να περάσουν μπροστά με 8 – 9. Οι γηπεδούχοι δεν έχαναν όμως την συγκέντρωση τους και έτσι με τα δίποντα του Καραγιαννίδη  και του Κωνσταντινίδη ανέκτησαν το προβάδισμα και προσπέρασαν με 12 – 9. Στην συνέχεια η άμυνα τους βελτιώθηκε σημαντικά και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επιλογές του Κωνσταντινίδη στην επίθεση το σκορ έγινε 19 – 14. Στο τέλος όμως του ημιχρόνου το εύστοχο τρίποντο του Σφυρή έριξε την διαφορά στους 2 αλλά συνάμα μας προϊδέασε για το τι θα ακολουθούσε.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους με ένα απίστευτο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης τους από τον Καραγιαννίδη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα ζώνης τους και έτσι αφού άρχισαν  να ροκανίζουν την εις βάρους τους διαφορά, με το καλάθι του Φασουλάκη πέρασαν μπροστά με 24 – 25. Στην συνέχεια η πολύ καλή οργάνωση του παιχνιδιού από τον Σφυρή συνδυάστηκε με όμορφες προσπάθειες από τον Βάγια και τον Φιλιππίδη με αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου το σκορ να είναι υπέρ τους με 27 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες της Generali έχοντας εξαιρετική ψυχολογία και πλεόνασμα ενέργειας άρχισαν να χτίζουν διαφορά, μια διαφορά που στο τέλος θα τους χάριζε την νίκη. Φιλιππιδης, Σφυρής και Κιτριλάκης με τις πολύ όμορφες ατομικές ενέργειες έδωσαν αέρα μέχρι και 9 πόντους στην ομάδα τους και έτσι το σκορ έγινε 32 – 41. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Εξαιρετική άμυνα και όμορφες προσπάθειες στην επίθεση κα το ματς έγινε derby, όμορφες προσπάθειες από τον ακούραστο Κωνσταντινίδη ο οποίος με 6 σερί πόντους του έκανε το σκορ  39 – 43! Κάπου εκεί όμως μίλησε η εμπειρία των παιχτών της Generali η οποία νίκησε  τον ενθουσιασμό των αντιπάλων τους και έτσι η νίκη ήρθε σχετικά φυσιολογικά.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Φιλιππίδης με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Betshop για ακόμη μια φορά βοήθησαν σημαντικά ο Κωνσταντινιδης με τον Καραγιαννίδη που πέτυχαν 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Αποστολίδης, Ραπτογιάννης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βάγιας Βασίλης (Παίχτης Generali) : “Δύσκολη νίκη, διότι έχουμε πολλές απώλειες, τραυματισμούς και αποχωρήσεις. Πολύ καλή προσπάθεια από την Betshop που δεν μας είχε κοντράρει τόσο στο 1ο ματς. Συνεχίζουμε για τα επόμενα ματς. “