38 - 52

20/02/2019 21:45 Commercial League B 18/19 14 40'

betshop.gr10811938
ΣΙ ΠΙ1711101452

Ακάθεκτη συνεχίζει η ομάδα της ΣΙΠΙ προς τα play off και μάλιστα χωρίς ήττα αφού το βράδυ της Τετάρτης 20/02 έφυγε για δωδέκατη φορά φέτος με το ροζ φύλλο του αγώνα. Από την άλλη η νέα ομάδα της κατηγορίας Betshop συνεχίζει ψάχνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αλλά ταυτόχρονα γεμίζει εμπειρίες για την επόμενη μπασκετική χρόνια.

Ο αγώνας ξεκίνησε και οι γηπεδούχοι μπήκαν με αρκετή ενέργεια και διάθεση να τρέξουν και να πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Κωνσταντινίδης για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν η βασική επιθετική απειλή για την ομάδα του και με 3 δικά του δίποντα, η Betshop προηγήθηκε με 6 – 1. Κάπου εκεί οι πρωταθλητές πήραν μπρος κλείνοντας διαδρόμους με την ζώνη τους και με το εύστοχο τρίποντο του Κουτσουράκη, το δίποντο του Καραπάνου και τις βολές του Μουσταφέρη έφεραν το ματς στα ίσα (8 – 8). Προς το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και χάρις τις όμορφες προσπάθειες του Μουσταφέρη μέσα στο ζωγραφιστό έκαναν το 10 – 17.

Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά και οι παίχτες της ΣΙΠΙ συνέχισαν να πιέζουν και να παίζουν εξίσου καλά και στις 2 μεριές του παρκέ. Ο Μουσταφέρης έκανε ότι ήθελε κάτω από την αντίπαλη ρακέτα και έτσι η διαφορά εφτασε σχετικά γρήγορα σε διψήφια επίπεδα. Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικά προβλήματα στην άμυνα τους, ενώ επιθετικά ο μόνος που απειλούσε ήταν ο Κωνσταντινίδης. Έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα άνετο προβάδισμα 10 πόντων που θα τους έδινε άλλο αέρα για την συνέχεια.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν χωρίς μεγάλη επιτυχία να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα ζώνης, ενώ έχαναν αρκετές φορές τις μάχες κάτω από την ρακέτα τους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έπαιζαν όσο χρειαζόταν και παρ´ όλο τις πολλές απουσίες που είχαν κατάφεραν να μην απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα. Καραπάνος, Ρουπακιώτης και Μουσταφέρης έβρισκαν τον τρόπο και διατηρούσαν αυτήν την διαφορά των 10 πόντων και έτσι στο 30’ λεπτό το σκορ ήταν υπέρ τους 29 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Λίγο η κούραση του Κωνσταντινίδη και λίγο η έλλειψη άλλων επιλογών από την Betshop έκανε τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίχτες της ΣΙΠΙ από την άλλη λόγω και της εμπειρίας έκαναν σωστή  διαχείριση της διαφοράς που είχαν χτίσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα και έτσι το τελικό σφύριγμα τους βρήκε να συνεχίζουν το απόλυτο με σκορ 38 – 52.

Για τους νικητές ισοπεδωτικός ήταν ο Μουσταφέρης αφού πέτυχε 26 πόντους ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Betshop εξαιρετικός ήταν ο Κωνσταντινίδης με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Δελδήμος, Μαρίνος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καραπάνος Σπύρος (Παίχτης ΣΙΠΙ) : “Καλησπέρα. Ωραίο παιχνίδι σήμερα. Λίγα άτομα, παίξαμε πολύ και αυτό είχε ενδιαφέρον. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Νίκο τον Ροδίτη που γέννησε η γυναίκα του την κόρη τους. Να είναι πάντα υγιής και να την καμαρώσουν και πάντα με χαρές.”

Κωνσταντινίδης Ιωάννης (Παίχτης Betshop) : “Πολύ καλό παιχνίδι από τα παιδιά, μπράβο στους αντιπάλους. Έχουμε βελτιωθεί αισθητά, προχωράμε. Κάποια σφυρίγματα δεν μας βοήθησαν ιδιαίτερα, αλλά συνεχίζουμε την καλή δουλειά και κοντράραμε αρκετά τον πρώτο του ομίλου που είναι αήττητος.”