45 - 68

13/03/2019 20:10 Commercial League B 18/19 16 40'

betshop.gr14196645
Onassis1718201368

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της BETSHOP.GR και του ONASSIS GROUP, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-1-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις σημαδεύοντας το ζωγραφιστό των αντιπάλων χωρίς να έχουν ούτε ένα μακρινό σουτ, με το σκορ να είναι 5 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου o Καπετανάκης Δ. συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του σκοράροντας τους πρώτους 13 πόντους και με τρίποντο του Φραδέλου Ν. ο ONASSIS πήρε διαφορά 3 κατοχών (8 – 16) αλλά με 2 σερί τρίποντα των Καραγιαννίδη Ι. και Παπαγρηγορίου Ι. η BETSHOP μείωσε σε μία κατοχή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο σκορ, με τα ποσοστά και η επιθετική παραγωγή να είναι πολύ καλά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 33 – 35 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο παρόλα αυτά με το καλημέρα ο ONASSIS άρχισε να ευνοείται από το σετ παιχνίδι και με καλύτερες και πιο καθαρές τελικές επιλογές πήρε διαφορά 3 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου, με τους γηπεδούχους παρουσιάζουν επιθετικό πρόβλημα και να βλέπουν την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 39 – 55, ενώ στην τελευταία περίοδο δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ONASSIS να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκομπούρης Θ. με 14 (3) και Καραγιαννίδης Ι. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καπετανάκης Δ. με 40 και Alcantara X. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δράκος, Δαλέκος