35 - 49

19/05/2024 19:30 Commercial League C 23/24 18 40'

Boehringer81114235
Cordia171431549

Τη δεύτερη νίκης στο πρωτάθλημα κατέκτησε η ομάδα της με 35-49 επί της ομάδας της BOEHRINGER στον αγώνα της δέκατης όγδοης αγωνιστικής της Commercial League ψ. Οι νικητές με ρεκόρ 2-10 και οι ηττημένοι με 2-12 δεν έχουν ελπίδες για την τετράδα, όμως ελπίζουν να δείξουν το καλό τους πρόσωπο στα play off.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην έχουν υψηλή απόδοση επιθετικά, όμως είχαν πάθος για τη νίκη με έντονες μονομαχίες στο παρκέ, πάντα όμως στα πλαίσια του ευ αγωνίζεσθε.

Με δυνατές άμυνες man to man ξεκίνησαν και ολοκλήρωσαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα. Η CORDIA μπήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ με καλύτερη κυκλοφορία και καλάθια είτε από το ζωγραφιστό είτε από τη γραμμή των βολών. Η BOEHRINGER είχε τον Δερδενέ με 2 τρίποντα να την κρατάει σχετικά κοντά στο σκορ για το 8-17 του δεκαλέπτου.

Η BOEHRINGER μείωσε στο καλάθι (17-19) στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με την CORDIA να έχει κολλήσει επιθετικά, όμως να ξανά βρίσκει το ρυθμό της και με τον Βγενόπουλο να πετυχαίνει 2 τρίποντα ανέβασε και πάλι τη διαφορά για το 19-31 του ημιχρόνου.

Στο δεύτεροι ημίχρονο είχαμε τις δύο ομάδες να κυριαρχούν από ένα δεκάλεπτο. Η BOEHRINGER μπήκε δυνατά στην επανάληψη με δυνατές άμυνες και τον Δερδενέ να σκοράρει 9 πόντους έκανε την ανατροπή με το επιμέρους 14-3 για το 33-34! Η CORDIA όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα, έσφιξε την άμυνα της, κυκλοφόρησε την μπάλα στην επίθεση με περισσότερη υπομονή και με το 2-15 να πάρει τη νίκη χωρίς άγχος στα τελευταία λεπτά.

Σιμόπουλος, Σάμιος και Πατσατζής οι καλύτεροι των νικητών. Δερδενές και Δασκαλόπουλος ξεχώρισαν για την BOEHRINGER.