44 - 34

20/03/2023 22:00 Commercial League C 22/23 6 40'

Boehringer812121244
A-Ships11931134

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Boehringer και της A-Ships οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμόρφωσε το τελικό 44-34.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 3 λεπτά είχε σημειώσει 6 μαζεμένους πόντους για να δεχτεί απάντηση μέχρι το πεντάλεπτο και να βρίσκεται μπροστά με 6-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και αρχικά  ιασοφάρισαν στους 8 πόντους και αργότερα πέρασαν μπροστά κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 8-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Ηταν η σειρά των φιλοξενούμενων όμως να εμφανιστούν νωθροι και να μείνουν για 3 λεπτά χωρίς καλάθι. Αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι στα μισά ης περιόδου βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 14-13. Στο υπόλοιπο οι διαρκές εναλλαγές στο σκορ συντέλεσαν ώστε το ημίχρονο να κλείσει ισοπαλία στους 20 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και είχαν 5 μαζεμένους πόντους μέχρι να φτάσουμε στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το σερί τους αυτό συνεχίστηκε με τους αντιπάλους τους να έχουν φτάσει πλέον στα 8 λεπτά χωρίς να βρουν καλάθι και έτσι βρέθηκαν να έχουν να αντιμετωπίσουν σχεδόν διψήφια διαφορά με ένα δεκάλεπτο να απομένει (32-23).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κούραση ήταν εμφανής στο στρατόπεδο φιλοξενούμενων οι οποίοι δεν μπορούσαν να καταθέσουν στο παρκέ την ενέργεια που χρειαζόταν για την ανατροπή έτσι το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 38-28. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με τον νικητή ουσιαστικά να έχει κριθεί, δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω από ένα επιμέρους 6-6.