14/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 1 40'

Bureau Veritas129131549
Famar81510437

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μία πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της BUREAU VERITAS (Commercial League C) απέναντι στην ομάδα της FAMAR (Commercial League A) με 49-37, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά πως η διαφορά μεταξύ των κατηγοριών είναι πολύ μικρή. Έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει την ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ.

Νευρικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, με αργό τέμπο και αρκετή αστοχία για το 3-4 των πρώτων πέντε λεπτών. Η ομάδα της BUREAU VERITAS κατάφερε να βρει ένα μικρό επιθετικό ρυθμό κυρίως μέσα από τις βολές και με ένα επιμέρους 9-4 να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 12-8.

Η FAMAR με τον αρχηγό της Βασιλάτο απόλυτο πρωταγωνιστή στην δεύτερη περίοδο έκανε τη ανατροπή. Ο Βασιλάτος πέτυχε 13 πόντους με 4 τρίποντα βοηθώντας την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια στο + 2 (21-23), με τη BUREAU VERITAS  να κάνει ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο.

Η BUREAU VERITAS μπήκε πιο ήρεμη και διαβασμένη στην επανάληψη. Με τους Κοκκίνη και Πίτο να τραβάνε το κουπί στην επίθεση και την άμυνα της να βγάζει ενέργεια πήρε τα ηνία του αγώνα, με τη FAMAR να συνεχίζει να σκοράρει από την περιφέρεια και να μένει κοντά στο σκορ (34-33). Όμως στο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα η FAMAR ήταν άστοχη, πέτυχε μόλις 2 καλάθια και αυτά στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, με τη BUREAU VERITAS να κυριαρχεί πλήρως και να κατακτά τη νίκη χωρίς καρδιοχτύπι.

Πίτος και Κοκκίνης εκπληκτικοί και οι δύο, έδωσαν με την απόδοση τους την πρόκριση στην ομάδα της BUREAU VERITAS. Βασιλάτος και Τζιόπας οι καλύτεροι της FAMAR.