Bureau Veritas vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

16/03/2023 21:30 Commercial League B 22/23 7 40'

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-63 στην παράταση.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξε άμυνα man to man  για να καταφέρουν να προσαρμοστούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενος η οποία ήταν πιο εύστοχη στις ενέργειές της και βρισκόταν μπροστά με σκορ 4-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν δείχνοντας μαχητικότητα και έπεσαν μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα σερί 6 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Bureau Veritas, διατήρησαν το μομέντουμ τους έχοντας μεγαλύτερη ένταση στον αγώνα τους αντιπάλους τους και βγάζοντας καλές συνεργασίες βρίσκονταν μπροστά με 20-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση πετυχαίνοντας 4 μαζεμένους πόντους αλλά δέχτηκαν αντίστοιχη απάντηση που διατήρησε τους γηπεδούχους στον έλεγχο του αγώνα που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 24-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας εμφανίστηκαν ανανεωμένοι καθώς εκδήλωναν συνεχόμενες επιθέσεις και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ως αποτέλεσμα αυτού, κατέβασαν τη διαφορά και βρισκόταν πίσω στο 25ο λεπτό του αγώνα με σκορ 33-29. Στην πορεία οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν εφησύχασαν και παίζοντας με την ίδια συγκέντρωση ανέτρεψαν τη διαφορά και βρισκόταν μπροστά προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο +2 41 43.

Στο τελευταίο κομμάτι ο αγώνας ήταν πολύ οριακός. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και καταφέρνοντας να έχουν πιο πολλά κλεψίματα πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και προηγούνταν 48-47 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα επόμενα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει κι οδηγηθήκαμε στην παράταση χάρη στην επίτευξη 1/2 βολών από τους γηπεδούχους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην παράταση οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας είχαν πιο μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να περάσουν με ένα τρίποντο μπροστά στο σκορ και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, εκμεταλλευόμενοι και τις λάθος επιθέσεις των αντιπάλων τους.