47 - 54

12/03/2022 15:30 Commercial League B 21/22 12 40'

Bureau Veritas168101347
AVIN815171454

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής για την Commercial League B μεταξύ της Bureau Veritas και της Avin Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-54.

Στο 1o δεκάλεπτο οι παίκτες έπαιζαν άμυνα ζώνης σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό. Επιθετικά εμφανίζονταν κάπως κρύοι και δυσκολεύονταν να βρουν σκορ κρατώντας το σε χαμηλά επίπεδα αφού το σκορ ήταν 7-1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά κατά 2 πόντους και σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να γίνονται και εκείνοι παραγωγικοί αλλά στην άμυνα τους συνέχιζαν να δέχονται πόντους με το ίδιο ρυθμό  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Avin Oil ξεκίνησαν με 0-7 και πλησίασαν στο πόντο πρωτού λάβουν απάντηση που έφερε το σκορ στα μισά της περιόδου στο 20-15. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έχοντας το μομέντουμ που είχαν αποκτήσει που τους χάρισε σερί 5 πόντων φέρνοντας τους στα ίσια,  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-23.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εκδηλώνοντας πολύ αναποτελεσματικές επιθέσεις και ενδεικτικό ήταν το επιμέρους σκορ που σημειώθηκε να είναι  3-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, με αργό τέμπο και προσεκτικές επιθέσεις οι παίκτες της Bureau Veritas έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι αφού σταδιακά κατέβαζαν τη διαφορά και βρέθηκαν να τελειώνουν την περίοδο με μικρή διαφορά 34-40 και πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Στο 4ο δεκάλεπτο, αυτές όμως διαψεύστηκαν με τους παίκτες της Avin Oil με συνεχή άνοδο της απόδοσης τους αύξαναν τη διαφορά που έφτασε με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη στο  38-49 κάνοντας το έργο των γηπεδούχων που δύσκολο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα έδειξαν πως αυτό δεν ήταν ακατόρθωτο αφού με σερί 9-0 έφεραν τη διαφορά στο καλάθι αλλά η προσπάθεια τους έμεινε ανολοκλήρωτη αφού οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μεγάλα καλάθια (σερί 5-0) που τους βοήθησαν να κατέκτησαν το ροζ φύλλο.