37 - 72

16/12/2021 21:30 Commercial League B 21/22 7 40'

Bureau Veritas10961237
Chronotechnica Dinosaurs1619191872

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής για την Commercial League B που διεξήχθη στην Ελληνογερμανική Αγωγή μεταξύ της  Bureau Veritas και της Chronotechnica Dinosaurs οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-72.

Στην αρχή του αγώνα οι ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης ενώ στην επίθεση επέλεξαν οργανωμένες προσπάθειες. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας για τους φιλοξενούμενους έκανε τη διαφορά καθώς τους έδωσε ένα προβάδισμα πόντων 5 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά (2-7). Στην συνέχεια υιοθετώντας γρήγορο τέμπο και ασκώντας πίεση σε όλο το γήπεδο βρήκαν ευκολά καλάθια έκλεισαν τη περίοδο  με σκορ 10-16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με τους παίκτες της Bureau Veritas να έχουν κακή λειτουργία στη επίθεση τους  και να αδυνατούν να βρουν σκορ δεχόμενοι ένα σερί 10 πόντων. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δυο αντίπαλοι χαλάρωσαν και υπέπεσαν σε πολλά λάθη εκδηλώνοντας επιθέσεις πάσα-σουτ, άλλο 1 σενάριο που ευνόησε την Chronotechnica Dinosaurs που κατάφεραν να ανοίξουν κι άλλο τη ψαλίδα φτάνοντας τη διαφορά στους 19 πόντους στο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες συνέχισαν να αμύνονται με ζώνη διαφοροποιούμενες ωστόσο στον κύριο τρόπο έκφρασης της επίθεσης τους. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να κάνουν διεισδύσεις προσπαθώντας να βρουν σκορ κοντά στο καλάθι ενώ οι φιλοξενούμενοι να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα με περιφερειακά σουτ, πετυχημένο σχέδιο ανεβάζοντας τη μεταξύ τους διαφορά (23-44). Στην πορεία οι παίκτες της Bureau Veritas φάνηκε πως ξεμένουν από ιδέες οδηγούμενοι σε αποτυχημένα σουτ με τους φιλοξενούμενους μαζεύοντας τα ριμπάουντ και βγάζοντας γρήγορες επιθέσεις και να τους πληγώνουν περαιτέρω (25-54).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κούραση ξεκίνησε να είναι εμφανής στους παίκτες της Bureau Veritas επειδή δεν είχαν τη δυνατότητα να ξεκουράσουν πάνω από 2 παίκτες  ταυτόχρονα. Σαν συνέπεια αμύνονταν πιο χαλαρά αδυνατώντας να ματσάρουν το τέμπο των φιλοξενούμενων και βρίσκονταν πίσω 31-65 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα χωρίς κάποιες συγκινήσεις  με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 37-72.