01/02/2023 20:00 Commercial League B 22/23 1 40'

Intralot1017121251

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

GAME  RECAP

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Intralot, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώθηκε στο τελικό 43-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στις απαιτήσεις του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ ανάμέσα τους να είναι ισορροπημένο και στα πρώτα 5 λεπτά (4-4). Στη συνέχεια αν και οι 2 ομάδες σε γενικά πλαίσια ήταν άστοχες κατάφεραν να κρατήσουν την παραγωγικότητα στα ίδια χαμηλά επίπεδα 9-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αγώνας έγινε πιο γρήγορος και οι φιλοξενούμενοι πήραν την απόφαση να αλλάξουν την άμυνά τους σε ατομική. Η επιλογή τους αυτή δεν τους βοήθησε ωστόσο αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να προηγούνται εκείνοι με 19-16 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα τους έστω και οριακά 29-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Intralot, εμφανίστηκαν σε καλύτερη κατάσταση όπου έχοντας σαν όπλο την καλή τους άμυνα κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν και ταυτόχρονα κατάφεραν να περάσουν εκείνοι μπροστά με 29-33 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία τα επιθετικά προβλήματα των παικτών της Bureau Veritas, συνεχίζονταν όπου δοκίμαζαν άστοχα τρίποντα και ταυτόχρονα η κούρασή τους έριχνε και την απόδοση της δικής τους άμυνας λόγω της οποίας βρισκόταν πίσω με 31-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι χάρη στην αμυντική τους ψυχραιμία κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια επίπεδα και με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 37-49. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, μην καταφέρνοντας να βρουν σκορ μεγάλο, κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν έστω και λίγο τη διαφορά.

ΤΣΑΚΟΠΙΑΚΟΣ ΣΠ. (ΠΑΙΚΤΗΣ BUREAU VERITAS)