22 - 45

07/11/2022 20:30 Group C 22/23 2 40'

Bureau Veritas395522
Vodafone177121145

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Vodafone οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 22-45.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους με man to man με σκοπό να αμυνθούν στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο νωθρά τον αγώνα ήταν η BV που επιθετικά υπέκυπταν σε λάθη και ήταν άστοχοι βλέποντας το παιχνίδι να στραβώνει από νωρίς για εκείνους και το σκορ ήταν 0-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αυξάνοντας την υπερ τους διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 3-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να μην μπορούν να βρουν επιθετικό ρυθμό, χωρίς όμως αυτό να λειτουργεί σε βάρος τους σε εκείνο το σημείο αφού το σκορ ήταν ισορροπημένο και το σκορ ήταν 7-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της BV με μικρό σερί 5 πόντων μείωσαν την σε βάρος τους διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 12-22.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίρνουν πόντους από καλή άμυνα και κλεψίματα καλή κυκλοφορία μπάλας και ποσοστά ευστοχίας και το σκορ ήταν 17-30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν το ενεργητικό τους, και στην άμυνα είδαν τους αντιπάλους τους να ολοκληρώνουν το σερί 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο αγώνας είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα χωρίς να υπάρχει κάτι να διεκδικείται από κάποια πλευρά. Αυτό αντικατοπτρίστηκε και στην παραγωγικότητα των παικτών αφού ήταν πλέον πιο χαλαροί. Χαρακτηριστικά, το σκορ ήταν  20-43 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η παραγωγικότητα ήταν ελάχιστη, με σύνολο 5 πόντους να σημειώνονται και το παιχνίδι να λήγει με σκορ 22-45.