10/05/2022 22:00 Shipping League 21/22 7 40'

Conbulk1521161971
Technava1412131554

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον Αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της  Conbulk και της Technava οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-54.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν αμυντικά με man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη ώστε να ανταποκριθούν στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά με τις ομάδες να εκδηλώνουν ωραίες εύστοχες επιθέσεις που βοήθησαν στο σκορ το οποίο ήταν 11-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες εμφάνισαν κάποια συμπτώματα ανωριμότητας στο παιχνίδι κατά το οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν ένα μικρό σερί 6 πόντων που δεν τους έδωσε το ξεπέταγμα που ήθελαν αφού το σκορ ήταν ισορροπημένο. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 16-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ατομική για να περιορίσουν το αντίπαλο ρυθμό. Δεν μπόρεσαν να βρούν απάντηση για τα επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων τους που τους στερούσε τη δυνατότητα να περάσουν μπροστά  και το σκορ ήταν 23-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Conbulk είχαν πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας στην επίθεση. Οι αντίπαλοι τους έπαιζαν βιαστικά στην επίθεση κάνοντας λάθη και κάνοντας λάθη με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στα ίδια επίπεδα απόδοσης παίρνοντας πόντους κοντά στο καλάθι και σιγα σιγά αύξαναν  και το σκορ ήταν 44-32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η Technava συνέχισε  είναι άστοχη στην επίθεση και να κάνει λάθη με εξαίρεση το σερί 5 πόντων στο τέλος της περιόδου που κράτησε τη διαφορά σε χαμηλότερα επίπεδα που ήταν απάντηση στο αντίστοιχο 12 πόντων που είχαν δεχθεί λίγο νωρίτερα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση του αγώνα με νέο σερί 5 πόντων αλλα αδυνατούσαν να αμυνθούν με επιτυχία δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες για τους αντιπάλους τους και το σκορ ήταν 63-47 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι προπορευόμενοι κράτησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με καλή κυκλοφορία και πάσες σφραγίζοντας τη νίκη τους με σκορ 71-54.