19/11/2023 20:00 Commercial League C 23/24 2 40'

Cordia1414161559
Bureau Veritas1221131965

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Bureau Veritas, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα, έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 8-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν το τέμπο και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς αλλά η Cordia είχε καλές επιστροφές και διατήρησε το προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά με τους παικτες και των δύο ομάδων να βρίσκουν τα πατήματα τους έχοντας καλά ποσοστά επιθετικά, με το σκορ να είναι 24-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η Bureau Veritas και πάλι πίεσε για αιφνιδιασμούς, βρήκε λύσεις και κάνοντας ένα συνολικό run 4-10 έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 28-33.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παίζουν ανταγωνιστικό μπάσκετ και να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, ενώ είχαν συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά καμμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ το οποίο ήταν  44-46 στο τέλος της 3ης περιόδου και 50-53 με 5′ για λήξη. Στα ταελυταία  λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κάβουρα Μ. βρήκαν συστηματικά επιθετικές λύσεις και στις λεπτομέρειες κατάφεραν να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισαμ 1-2 κατοχών, με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά και την Νίκη.