47 - 43

16/12/2021 20:30 Commercial League A 21/22 7 40'

Cosmote e-Value151841047
ΕΖΑ71218643

Στον Αγώνα της 7ης  Αγωνιστικής για την Commercial League A που διεξήχθη στη Λεόντειο Πατησίων μεταξύ της Cosmote E value  και της EZA  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-43.

Στην αρχή του αγώνα  οι 2 ομάδες επέλεξαν να εκδηλώνουν τις επιθέσεις τους με οργανωμένες προσπάθειες και αμυντικά να παίζουν σφιχτά μη  επιτρέποντας σε κάποια ομάδα να ξεφύγει   και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να διαμορφώνεται σε 6-5 υπέρ των γηπεδούχων . Στην συνέχεια οι αντίπαλοι αποφάσισαν να επιστρατεύσουν ατομικές προσπάθειες με σκοπό να βρούν πιο εύκολο σκορ και καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ. Νικητές σε αυτό το κομμάτι βγήκαν οι γηπεδούχοι που κατάφεραν με ένα επι μέρους σκορ 9-2  να αποκτήσουν μια διάφορά ασφαλείας.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ΕΖΑ κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο σκορ με την ίδια συνταγή που ακολούθησαν οι αντίπαλοί τους λίγα λεπτά νωρίτερα φέρνοντας το σκορ στο 17-16 δίνοντας νέα πνοή στο αγώνα στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν το momentum του αγώνα και πατώντας το γκάζι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Σημαντικός παράγοντας σε αυτό η νευρικότητα των γηπεδούχων που τους οδήγησε σε επίτευξη μόλις 2 πόντων βρίσκοντας τους το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 19-25.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με νέο πλάνο  και αποφάσισαν να ψάξουν σκορ μέσα από τρίποντα που τους βοήθησε να μαζέψουν τη διαφορά έστω και κατά 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά (26-30). Στην πορεία κατάφεραν 1 λεπτό αργότερα να προηγηθούν , γεγονός που σήμανε συναγερμό για τους παίκτες της EZA  που έβαλαν φρένο στους αντιπάλους τους. Όντας πλέον πιο σοβαροί , το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα , οι παίκτες της Cosmote E value επανέλαβαν τη δυναμική τους είσοδο της προηγούμενης περιόδου και πήραν ανάσα 3 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι ομάδες έπαιξαν τα ρέστα τους στην άμυνα προκείμενου να διεκδικήσουν τις πιθανότητες απόκτησης του ροζ φύλλου και συνεπώς να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ . Τελικά νικητές από αυτή τη μάχη βγήκαν οι γηπεδούχοι με σκορ 47-43.