42 - 52

20/01/2024 19:30 Commercial League C 23/24 8 40'

Cosmote e-Value101115842
AVIN1315121252

Την πέμπτη σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της AVIN, αυτή τη φορά με 42-52 επί της ομάδας της COSMOTE E-VALUE υποχρεώνοντας την στην πρώτης της ήττα και πιάνοντας την στη βαθμολογία με ρεκόρ 5-1. Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπυ με τη νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Με άμυνες man to man ξεκίνησαν και οι δύο την αναμέτρηση, με την COSMOTE E-VALUE να κάνει αρκετά λάθη στην επίθεση και την AVIN να είναι αρκετά άστοχη. Έτσι στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν στο φτωχό 3-6. Η AVIN επιχείρησε να ανεβάσει ταχύτητα στην επίθεση και με τον Κομιτόπουλο να πετυχαίνει 3 σερί καλάθια έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Τα καλάθια του Μαυράκη (δίποντο και τρίποντο) κράτησαν τη διαφορά στο -3 (10-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα. Η ομάδα της AVIN με καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση από το ζωγραφιστό πήρε μεγάλη διαφορά με ένα επιμέρους 1-12 για το 11-25. Γρήγορα όμως η COSMOTE E-VALUE αντέδρασε, πέτυχε μεγάλα σουτ και με ένα δικό της 10-3 έφερε το ημίχρονο στο 21-28.

Η AVIN πάλι πήρε τα ηνία του αγώνα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (25-38) και πάλι όμως η COSMOTE E-VALUE έβγαλε αντίδραση μειώνοντας σε 34-40, χάρη στην ενέργεια του Ζωγραφάκη.

Νευρικά μπήκαν οι δύο ομάδες στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο. Η COSMOTE E-VALUE επιχείρησε ανεπιτυχώς με τρίποντα να μειώσει τη διαφορά,  η AVIN πέτυχε σημαντικά καλάθια με τον Λύρο και το τελικό 42-52 ήρθε δίκαια.

Καλύτερος για τους νικητές ο Λύρος με 9 πόντους και 13 ριμπάουντ, βοήθησαν και οι Σχινάς, Δημόπουλος και Κομιτόπουλος. Ο Μαυράκης κορυφαίος της COSMOTE E-VALUE.