43 - 34

18/11/2021 20:30 Commercial League A 21/22 3 0'

Cosmote e-Value12815843
Entersoft1298534

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της  COSMOTE E-VALUE και της ENTERSOFT, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 34.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες εφάρμοσαν τελείως διαφορετική τακτική παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν μία κλειστή άμυνα ζώνης προσπαθώντας να κλέψουν μπάλες και να φύγουν γρήγορα στον αιφνιδιασμό, εξασφαλίζοντας εύκολους πόντους. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου με άμυνα man to man και στην επίθεση προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα, πηγαίνοντας σε σετ επιθέσεις. Αξιοσημείωτη είναι επίσης, η διαφορά στα φάουλ μεταξύ των δύο ομάδων κατά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους γηπεδούχους να παραμένουν χαμηλά, ενώ τους φιλοξενούμενους να έχουν κάνει ήδη αρκετά. Η πρώτη περίοδος κατά την μεγαλύτερη  της διάρκεια έβρισκε τις ομάδες πολύ κοντά στο σκορ και ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 12 – 12.

Η δεύτερη περίοδος του αγώνα κύλησε περίπου στο ίδιο τέμπο, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Το μόνο που άλλαξε από την προηγούμενη περίοδο ήταν η ακόμα περισσότερη ενέργεια που κατέθεσαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες καθώς, ήδη η μπασκετική ένταση του αγώνα είχε αρχίσει να εντείνεται. Για ακόμα μία φορά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο και η διαφορά κρινόταν πραγματικά στην λεπτομέρεια. Ύστερα από μερικά άστοχα και από τις δύο πλευρές, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τελικό σκορ 20 – 21 και καμιά ένδειξη για το ποιος μπορεί να είναι ο νικητής της αναμέτρησης.

Μετά από την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου και τις οδηγίες των προπονητών τους και οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ προκειμένου να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο. Αμυντικά κινήθηκαν περίπου στα ίδια με το πρώτο ημίχρονο. Επιθετικά ωστόσο ήταν ξεκάθαρο πως ο προπονητής των γηπεδούχων είχε θέσει ως στόχο να βρούνε οι παίκτες του διαδρόμους να παίξουν απλό μπάσκετ και να σπρώξουν την μπάλα γρήγορα στον αιφνιδιασμό. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δούλεψαν τα συστήματα τους κυκλοφορώντας υποδειγματικά την μπάλα και βρίσκοντας τις καλύτερες λύσεις επιθετικά κουράζοντας την άμυνα των αντιπάλων τους. Η τρίτη περίοδος για ακόμα μία φορά βρήκε τις ομάδες κοντά, στο σκορ 37 – 29.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η εμφάνιση των δύο ομάδων κρίθηκε στις ανάσες. Για τρεις περιόδους και οι δύο ομάδες είχαν δώσει τον καλύτερό του εαυτό, ωστόσο αυτό τους στοίχισε από άποψη αποθεμάτων ενέργειας. Παρά το γεγονός ότι βγάλαν αμφότεροι ωραίες φάσεις και περιόρισαν τα λάθη, η κόπωση και των δύο ήταν εμφανής τόσο σε μερικά άψυχα σουτ όσο και στο γεγονός πως απουσίαζε το γρήγορο τέμπο που μας είχαν συνηθίσει. Σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό με το ροζ φύλλο, έφυγαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας τη νίκη με σκορ 43 –34.

Διαιτητές: Αντωνιάδης Α., Ιασωνίδης Ο.