42 - 64

30/11/2022 20:30 Group B 22/23 5 40'

Cosmote e-Value44131342
Kaizen Gaming141617564

Στον αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote E-Value και της Kaizen Gaming, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 42-64.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι ατομική με σκοπό να αντιμετωπίσουν το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κατεβάσουν τον ρυθμό λόγω του χαμηλού βάθος στο ρόστερ τους αλλά και για να ελέγξουν καλύτερα τον αγώνα καθώς στα πρώτα 5 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ 2-12. Στη συνέχεια οι παίκτες της Kaizen Gaming, εξακολουθούσαν να παίζουν με την ίδια επιθετική διάθεση και κράτησαn το υπέρ τους προβάδισμα με το σκορ στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου να είναι 11-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας, συνεχίζοντας να παίζουν γρήγορα έβγαιναν στον αιφνιδιασμό και αποκτούσαν σκορ που τους βοηθούσε να απομακρύνονται από τους αντιπάλους τους με το σκορ να να είναι 13-27 στα μισά της περιόδου. Από την πλευρά τους οι παίκτες της Cosmote E-Value αντιμετώπιζαν προβλήματα αποτελεσματικότητα στην επίθεση τους και αδυνατούσαν να ακολουθήσουν το σκορ των αντιπάλων τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, δημιουργούσαν τους χώρους στην αντίπαλη άμυνα για να μπορούν να ευστοχούν στις προσπάθειές τους καταφέρνοντας να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Στην πορεία όμως άφησαν το πόδι τους από το γκάζι και έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να έχουν υπέρ τους ένα 8-6.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα κρατώντας τη συνολική παραγωγικότητα σε χαμηλά σημεία με σκοπό να φτάσουν στην τελική επικράτηση ξεκούραστα, προηγούμενοι με 35-57 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια εύκολη νίκη για εκείνους με  σκορ 42-64.

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΤ. (ΠΑΙΚΤΗΣ COSMOTE E-VALUE)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ Π. (ΠΑΙΚΤΗΣ KAIZEN GAMING)