60 - 45

02/02/2023 20:30 Commercial League B 22/23 1 40'

Cosmote e-Value1510161960
Topcut Modiano12891645

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote E-Value και τις Topcut Modiano οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man  για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με εκείνη η οποία όμως να έχει καλύτερο ξεκίνημα να είναι η φιλοξενούμενη η οποία στα 5 πρώτα λεπτά ήταν μπροστά με 4-7. Στη συνέχεια οι παίκτες της Cosmote E-Value αντεπιτέθηκαν. Αρχικά ισοφάρισαν στους 7 πόντους και αργότερα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες και από τις 2 πλευρές κατάφεραν να πετυχαίνουν το σκοπό τους και έτσι ισορροπίες του αγώνα παρέμειναν ίδιες αφού μέχρι να φτάσουμε στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 4-4. Στο υπόλοιπο οι ομάδες αποφάσισαν να εκδηλώνουν πιο γρήγορες επιθέσεις αλλά αυτό ήταν κάτι το οποίο φάνηκε πως λειτούργησε καλύτερα για τους γηπεδούχους οι οποίοι έστω και λίγο ανέβασαν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 25-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες αν και κατέστρωσαν νέα πλάνα. αυτά δεν κατάφεραν να έχουν ένα αποτέλεσμα στο παρκέ όπου στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα η διαφορά ήταν στα ίδια επίπεδα και οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά με τους 8-23. Στην πορεία όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν ψυχολογία σκοράροντας αρκετά τρίποντα τα οποία τους έδωσαν ένα διψήφιο προβάδισμα και τον πρώτο λόγο για τη νίκη αφού το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, Οι παίκτες της Topcut Modiano, κατέθεσαν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ χωρίς όμως να καταφέρουν να κατεβάσουν τη διαφορά σημαντικά για να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν 48-38. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου σκόραραν 2 μαζεμένα τρίποντα τα οποία σφράγισαν τη νίκη για εκείνους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά η διαφορά ήταν αδύνατο να μαζευτεί σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

ΜΑΣΤΡΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ COSMOTE E-VALUE)