42 - 46

02/12/2015 19:30 League C2 15/16 40'

Costamare91291242
IRI91081946

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της COSTAMARE και της IRI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι πιο συγκεντρωμένοι επιθετικά στο πρώτο μισό, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν τον αγώνα με ένα run 9-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλύτερες άμυνες και πιο καθαρές επιλογές στην επίθεση, μείωσαν και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 9-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο του παιχνιδιού ανέβηκε ελαφρώς, με τις 2 ομάδες να είναι συγκεντρωμένες και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με εναλλαγές στο προβάδισμα (χωρίς η διαφορά να ξεπεράσει την μία κατοχή), πήγαιναν κυριολεκτικά neck to neck , με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από πολύ καλές άμυνες, με τις 2 ομάδες να μην έχουν καλά ποσοστά ευστοχίας. Παρόλα αυτά η Costamare πήρε μία διαφορά 2 κατοχών στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, κάτι που δεν κράτησε για πολύ μιας και η IRI αντέδρασε και μείωσε πάλι σε μία κατοχή, με το σκορ τρίτης περιόδου να είναι 30-27.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τέμπο του παιχνιδιού βελτιώθηκε δραματικά, με τους 2 αντιπάλους να βρίσκουν λύσεις επιθετικά βελτιώνοντας κατά πολύ τα ποσοστά τους. Πιο δυνατά ξεκίνησε την περίοδο η Costamare, η οποία με ένα σερί 8-4, κατάφερε και πήρε μία διαφορά 7 πόντων στα μισά της περιόδου με το σκορ να είναι 38-31. Κάπου εκεί άρχισε και το comeback της IRI, η οποία με συνεχόμενες καλές άμυνες, τις οποίες και μετέτρεψε σε επιθετική παραγωγή, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να περάσει μπροστά με μία διαφορά 1-2 κατοχών την οποία και διατήρησε έως το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 12 και Σαμαρίδης Γ. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σκολίδης Β. με 16 και Χαραλαμπόπουλος Α. με 8 πόντους αντίστοιχα.