56 - 61

17/11/2015 22:00 League C2 15/16 40'

Costamare1810131556
Pernod Ricard Hellas1018171661

Σε ένα ανταγωνιστικό και physical παιχνίδι μεταξύ της COSTAMARE SA και της PERNOD RICARD, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Costamare ξεκίνησε με άμυνα 2-3, ενώ η Pernod με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, ενώ στο σετ προτιμώντας τα drives να επιτίθεται στο ζωγραφιστό. Οι φιλοξενούμενοι μετά από τα πρώτα λεπτά άρχισαν να προσαρμόζονται στην ζώνη και με καλύτερο passing game βρήκαν ελεύθερα σουτ. Παρόλα αυτά η Costamare διατήρησε το προβάδισμα και στα τελευταία 3 λεπτά με κλειστή ζώνη και ένα επιθετικό ξέσπασμα από τον Κλιγκόπουλο Γ., έκλεισε την περίοδο με σκορ 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Costamare δεν ξεκίνησε καλά, έχασε την συγκέντρωση της επιθετικά με βιαστικές τελικές επιλογές, σε αντίθεση με την Pernod, η οποία βγάζοντας άμυνες και έχοντας υπομονή απέναντι στην ζώνη με πρωταγωνιστή τον Επιτροπάκη Κ., μάζεψε την διαφορά και στο 4:10” πέρασε μπροστά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν τον ρυθμό με αιφνιδιασμούς και σταμάτησαν το run των αντιπάλων με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ανέβασαν την ενέργεια τους στην άμυνα, και το ματς άρχισε να γίνεται λίγο πιο physixal κυρίως μέσα στην ρακέτα. Η Costamare παρουσίασε ξανά επιθετικά προβλήματα στο σετ (βρίσκοντας αξιόπιστες λύσεις μόνο από ποσταρίσματα), αλλά λόγω της καλής ζώνης, περιόρισε την παραγωγή της Pernod, η οποία έκλεισε την περίοδο με μία διαφορά 2 κατοχών υπέρ της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τέμπο του παιχνιδιού παρέμεινε το ίδιο, με τους γηπεδούχους να εφαρμόζουν καλά την ζώνη αλλά να παραμένουν σχετικά βιαστικοί στις τελικές επιλογές τους, και τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι επιθετικά και να έχουν εξαιρετική παραγωγή από την γραμμή των 3 πόντων. Στο 6:17” η Pernod γύρισε σε ζώνη 2-3 και εφαρμόζοντας την καλά δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τους αντιπάλους, οι οποίοι είχαν επιθετική παραγωγή κυρίως από αιφνιδιασμούς. Η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων κυμαινόταν μεταξύ 3-5 πόντων για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου με την Pernod να διατηρεί το προβάδισμα έως το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλιγκόπουλος Γ. με 14(1) και Σαμαρίδης Γ. με 13(2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ψωμάς Ι. με 28 (4) και Επιτροπάκης Κ. με 17 (3) πόντους αντίστοιχα.