59 - 53

24/01/2024 20:30 Shipping League B 23/24 9 40'

Costamare112019959
M/Maritime1613101153

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα της COSTAMARE με αντίπαλο την ομάδα της M/MARITIME μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το 59-55 ήρθε μετά από πολύ κόπο για τους γηπεδούχους σε ένα πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγώνα. Με κοντρολαρισμένο το ρυθμό αλλά πολύ ένταση στην άμυνα τους και οι δύο προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Η αστοχία και των δύο στο πρώτο πεντάλεπτο (6-6) δεν επέτρεψε σε κανέναν να ξεφύγουν στο σκορ με την M/MARITIME όμως να βρίσκει λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό με τον Ρηγόπουλο (12 πόντοι) και την COSTAMARE να κρατάει χαμηλά τη διαφορά χάρη στα τρίποντα των Καραούλη και Χαρίτο για το 11-16 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η COSTAMARE ανέβασε την επιθετική της απόδοση και με τον Χαρίτο να σκοράρει από την περιφέρεια κάλυψε γρήγορα τη διαφορά. Ο Ρηγόπουλος συνέχισε το κρεσέντο του, τα καλάθια όμως του Μιχαηλίδη έφεραν την COSTAMARE στο +2 στο ημίχρονο (31-29).

Η COSTAMARE έκανε το καλύτερο επιθετικά της παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με τα τρίποντα των Χαρίτο και Μιχαηλίδη και την επιθετική της άμυνα αύξησε τη διαφορά, με τον Ρηγόπουλο πάλι να πετυχαίνει 2 τρίποντα να μην επιτρέπει τη διαφορά να ξεφύγει (50-39).

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά τη διαφορά των 11 πόντων, με τις δύο ομάδες να δείχνουν αρκετά κουρασμένες (από 7 παίκτες μόλις η κάθε μια). Το τελικό 59-53 ήρθε δίκαια παρά τις προσπάθειες της M/MARITIME.

MVP για τους νικητές ο Χαρίτος με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Καραούλης και Μιχαηλίδης ακολούθησαν σε απόδοση. Εκπληκτικός ο Ρηγόπουλος με 36 πόντους!

Μιχαηλίδης Αθανάσιος (Παίκτης Costamare)