49 - 55

19/01/2023 20:30 Shipping League B 22/23 10 40'

Costamare715101749
Technomar411211955

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της Costamare και της Technomar οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 49-55.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να μπορέσουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία βρισκόταν μπροστά με 5-0 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα αν και είχε βιασύνη μου στην επίθεση της. Στη συνέχεια, οι αμυντική πίεση των φιλοξενούμενων τους βοήθησε να μειώσουν τη διαφορά και να βρίσκονται πίσω με 7-4 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα φάνηκε ότι σε εκείνο το κομμάτι αποσυντόνισε τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν άστοχοι κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους τους να τους προσπεράσουν και να προηγούνται εκείνοι με 9-11 στα μισά της περιόδου. Μέχρι να φτάσουμε στο ημίχρονο όμως οι παίκτες της Costamar ανέκαμψαν και βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν 22-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αναδιοργανώθηκαν και κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στον πόντο στο 25o λεπτό του αγώνα (27-26). Στην πορεία, οι πολύ γρήγορες επιθέσεις που εξαπέλυαν και οι 2 ομάδες ήταν ένδειξη της μεγάλης προσπάθειας να είναι μαχητικοί και βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 32-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και ευτύχησαν να αυξήσουν τη διαφορά τους και να προηγούνται με 7,  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (38-45). Στα εναπομείναντα λεπτά οι επιθέσεις των ομάδων πήραν φωτιά ως μέσο επίτευξης της νίκης αν και αυτό όπως φάνηκε ευνοούσε τους φιλοξενούμενους που κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 49-55.