27/04/2023 22:00 Shipping League 22/23 1 40'

Danaos2421211986
Sun Enterprises515171249

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Danaos και της Sun Enterperises, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 86-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης προκειμένου να έχουν μια καλή αμυντική λειτουργία. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τις οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων να βρίσκουν τον τρόπο να παρακάμπτουν την αντίπαλη άμυνα και να προηγούνται με σκορ 14-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια κρατώντας το ίδιο ορμητικό momentum, η γηπεδουχος ομαδα βασιζόταν σε κλεψίματα για να βγαίνουν στους αιφνιδιασμούς και να βελτιώνει το επιθετικό της προβάδισμα καθιστώντας τον εαυτό της κυρίαρχο για τη συνέχεια του αγώνα (24-5)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες των φιλοξενούμενων αδυνατούσαν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, παρά μόνο κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους χωρίς όμως αυτό να συνοδεύεται με μείωση της σε βάρος διαφοράς τους. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 35-11. Στο υπόλοιπο της περιοδου η απροσεξία από πλευρά των γηπεδούχων και η αστοχία από τον φιλοξενούμενο κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με το σκορ στη λήξη του ημιχρόνου να είναι 45-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν δυναμικές επιθετικά παίζοντας γρήγορα και προσπαθώντας να βγουν στον αιφνιδιασμό. Ως αποτέλεσμα αυτού και οι 2 ομάδες είχαν βρει διψήφιο σκορ το οποίο στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 54-30. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Danaos εμφανίστηκαν καλύτεροι κυρίως αμυντικά στο παιχνίδι τους  και ανέβασαν τη διαφορά στη λήξη του δεκαλέπτου στους 30 πόντους (67-37).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί από τις 2 πλευρές οι παίκτες έπαιζαν χωρίς αγωνία και έδιναν τον καλύτερό τους εαυτό. Το σκορ άλλαζε με καλή συχνότητα και στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 78-43. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι πολλές προσπάθειες των φιλοξενούμενων για να κατεβάσουν τη διαφορά απέβησαν άκαρπες υποκύπτοντας στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.