63 - 58

06/05/2022 20:30 Commercial Cup 21/22 40'

Deloitte201324663
DNV201172058

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  Deloitte  και της DNV οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-58.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με άμυνα man to man  ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη ώστε να οχυρωθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Το τέμπο αυτό δημιούργησε τις προϋποθέσεις ώστε το παιχνίδι να είναι άκρως ανταγωνιστικό και έντονο με τις ομάδες να σουτάρουν   και το σκορ ήταν  8-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες συνέχισαν στα ίδια επίπεδα απόδοσης με ευστοχία έχοντας ισορροπημένο σκορ μεταξύ τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο  οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και ξεκίνησαν να αποκτούν διαφορά χάρη σε σερί 5-0 και το σκορ ήταν  30-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της DNV αντεπιτέθηκαν και με σερί 8 πόντων δεν άφησαν αμφιβολία πως δεν θα παραιτούνταν από τη διεκδίκηση του αγώνα. Το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-31.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της  Deloitte για ακόμη μια φορά εμφανίστηκαν ορεξάτοι για μπάσκετ και ξεκίνησαν να απομακρύνονται στο σκορ χάρη σε 9 αναπάντητους πόντους αλλά να μην μπορούν να έχουν διάρκεια και δεχόμενοι μέτρια απάντηση που έφερε το σκορ στο 46-37 πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν στοιχεία μη συγκέντρωσης όπου έκαναν κακές επιλογές στη επίθεση τη στιγμή που έδειχναν ευάλωτοι αμυντικά και μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με επιμέρους σκορ στη διάρκεια αυτής 24-7.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της DNV αναδιοργανώθηκαν μη δεχόμενοι τη πορεία που είχε πάρει ο αγώνας και με επιμέρους 2-9 έκοψαν τον αντίπαλο ρυθμό και δημιουργώντας αγωνία για τα υπόλοιπα 5 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα η ηρωική προσπάθεια των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε. Με μεγάλη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση ροκάνιζαν τη διαφορά αλλά δεν ήταν αρκετό παρά το συνολικό 6-20 για να τους δώσει τη πρόκριση χωρίς να ισχύει το ίδιο για το χειροκρότημα.