49 - 36

15/01/2024 22:00 Super League 23/24 8 40'

Deloitte141381449
Entersoft13811436

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της DELOITTE και της ENTERSOFT οι πρώτοι και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-36.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά καθώς υπήρχαν σύντομες επιθέσεις. Η δεύτερη ομάδα είχε πολλούς αιφνιδιασμούς καθώς έτρεχαν σε όλο το ματς , και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η πρώτη ομάδα βελτίωσε την άμυνα της , διεκδικείσαι επιθετικά ριμπάουντ και μέσα από αυτά πέρασε μπροστά στο σκορ (14-13).

Στο 2ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα μπήκε με αργό ρυθμό καθώς είχε πολλές αστοχίες και λάθη που μέσα στην βιασύνη τους άφησαν τους αντιπάλους να μεγαλώσουν την διαφορά και να κερδίζουν επιθετικά ριμπάουντ και να σκοράρουν (27-21).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα αυτή την φορά έκανα λάθη στις πάσες τους με αποτέλεσμα να αφήνουν τους αντιπάλους να κάνουν έκεινη αυτή τη φορά ένα σερί 0-5 μειώνοντας έτσι το σκορ (31-28).  Στην πορεία η δεύτερη ομάδα είχε μεγάλη αστοχία και δεν μπορούσε να σκοράρει το ίδιο και η πρώτη ομάδα όμως κρατούσε την διαφορά (35-32).

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ανέβασε ρυθμό κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο μέσα σε 3 λεπτά(42-32). Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η δεύτερη ομάδα από την βιασύνη της έκανε πολλά λάθη στα γυρίσματα της μπάλας με αποτέλεσμα να χάσουν ρυθμό και έτσι έδωσαν πάτημα στην αντίπαλο ομάδα να σκοράρει και να κερδίσει το παιχνίδι κλείνοντας με σκορ 49-36.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μοσκοφόγλου Βασίλης (14 πόντους και 12 ριμπάουντ) και ο Δευτεραίος Σπύρος (13 πόντους και 6 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραγιαννίδης Γεράσιμος (14 πόντους και 5 ριμπάουντ) και ο Καραγιαννίδης Σταύρος (8 πόντους και 2 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ENTERSOFT να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της DELOITTE να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.