53 - 52

08/01/2024 22:00 Super League 23/24 7 40'

Deloitte167171353
Grant Thornton1510121552

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Grant Thornton, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες έτρεξαν, βασίστηκαν σε ατομικές κυρίως προσπάθειες και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 8-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο αλλά η Deloitte κατάφερε να περάσει μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμεναν σε άμυνες man to man, εκ νεου οι παίκτες προσπάθησαν να τρέξουν σε αιφνισιασμούς αλλά και πάλι είχαν βιαστικές τελικές επιλογές, τα ποσστά ήταν χαμηλά και το σκορ 23-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ο αριθμός των λαθών ανέβηκε, οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-25.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι με το σκορ να διαμορφώνεται σε 40-37 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι είχε πολλά φάουλ και λάθη και από τις δύο πλευρές,  ο Δευτεραίος Σ. από την Deloitte και ο Φούρλαρης Κ. από την Grant Thornton ξεχώρισαν από τις ομάδες τους επιθετικά αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 5 λεπτά για λήξη (47-43) και διατηρώντας το έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη στις λεπτομέρειες και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.