40 - 38

09/01/2020 21:30 Super League A 19/20 3 40'

Deloitte86101640
Loreal71212738

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Loreal, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, στο επιθετικό κομμάτι επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά είχαν χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 3-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και με τρίποντο του Δασκαλάκη Π. η περίοδος έκλεισε με σκορ 8-7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια στα πρώτα 5 λεπτά (με σκορ 10-11) αλλά στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν απιθετικά, ο ρυθμός και η παραγώγή ανέβηκαν αισθητά, η Loreal πήρε διαφορά 2 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 12-19.

Στο 2ο ημίχρονο και οι δύο ομάδες γύρισαν σε άμυνα man to man, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο γρήγορο, οι παίκτες βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, η Deloitte δεν κατάφερε να μειώσει και το σκορ έγινε 24-31 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με πολυπρόσωπη επίθεση κατάφεραν να μαζέψουν από νωρίς την διαφορά, οι αντίπαλο τους έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ ήταν 32-31 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα, με εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά χωρίς καμμία ομάδα να πάρει διαφορά πάνω από 2 πόντους αλλά τελικά η Deloitte στις λεπτομέρειες και με αιχμή τον Αντώναρο Λ. (με 5 από τους τελευταίους 7 πόντους της ομάδας του) κράτησε το προβάδισμα και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα.