51 - 63

19/04/2022 21:30 Elite League 21/22 6 40'

Deloitte817161051
Motor Oil1817111763

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-63.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τις επιθετικές τους προσπάθειες οργανωμένα και για να αμυνθούν σε αυτές επέλεξαν σχηματισμό ζώνης. Αρχικά οι ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα και το σκορ ήταν 8-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, στο 7ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά και με αντεπίθεση διαρκείας και στις 2 πλευρές του παρκέ άφησαν τους αντίπαλους τους στο 0 για 4 λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός ήταν γρήγορος που εκ του αποτελέσματος δεν βοήθησε τις ομάδες στην επιθετική τους ευστοχία καθώς το επιμέρους σκορ ήταν  4-5 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το κλίμα αντιστράφηκε με τους παίκτες να ανεβάζουν κατακόρυφα την αποτελεσματικότητα τους και να δείχνουν πως διασκεδάζουν πιο πολύ τον αγώνα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-35.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και πλησίασαν στο σκορ τους αντιπάλους τους σε απόσταση 2 καλαθιών δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και το σκορ ήταν 34-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το τέλος της περιόδου έριξαν τη διαφορά στο καλάθι αλλά δέχτηκαν συνεχόμενες βολές που τους απομάκρυναν ξανά   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-46.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με man to man άμυνα που οι φιλοξενούμενοι την άλλαξαν 2 λεπτά αργότερα και κάθε φορά που η διαφορά έπεφτε η απάντηση ερχόταν και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά  και το σκορ ήταν  46-52 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι αιφνιδιασμοί και η πίεση στη μπάλα βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη με σκορ 51-63.