60 - 54

08/03/2022 21:30 Elite League 21/22 13 40'

Motor Oil191619660
Deloitte101791854

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής για την Elite μεταξύ της  Motor Oil και της Deloitte  οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-54.

Στην αρχή του αγώνα οποίος κοσμήθηκε από γυναικεία παρουσία από τη πλευρά των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν νωθρά και αδυνατούσαν να σκοράρουν στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν  10-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν το θηλυκό στοιχείο στο τελευταίο λεπτό αλλά μέχρι αυτό το σημείο αδυνατούσαν να πλησιάσουν στο σκορ   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-10.

Στο 2O δεκάλεπτο οι παίκτες ανέβασαν τους αμυντικούς ρυθμούς τους με τις γυναίκες να έχουν σημαντικό μερίδιο σε αυτό. Παρόλα αυτά ο δείκτης το σκορ ανέβηκε αναντίστοιχα αφου το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 25-20. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Deloitte δυσκολεύονταν να σκοράρουν και χρειάστηκαν ατομικό ταλέντο για να μείνουν κοντά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35-27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες ανανεώνοντας τα πλάνα τους επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και να αμύνονται σκληρά έχοντας οι μεν ατομική άμυνα και ζώνη οι δε. Πιο αποτελεσματική αποδείχθηκε των γηπεδούχων που άνοιξαν τη διαφορα  προγούμενοι με 48-31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι ομάδες περιορίστηκαν επιθετικά αφού το επιμέρους σκορ ήταν 6-5 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια να διεκδικήσουν το αγώνα κάνοντας σερι 7-0 με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη και 11-0 στη συνέχεια. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι προπορευόμενοι έκαναν διαχείριση του με σκοπό να μην κινδυνέψει το ροζ φύλλο για εκείνους με το χρονόμετρο  του αγώνα να τους βρίσκει νικητές με 60-54.