DEREE – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

Date Time Season Full Time
13/05/2017 15:30 16/17 40'

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ του Deree και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με πολύ καλά πατήματα και ενέργεια, σημάδεψαν το ζωργαφιστό των αντιπάλων και επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με το σκορ να είναι 5 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά ο αργός ρυθμός άρχισε να ευνοεί τους Φιλοξενούμενους οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Γουλανδρή Α. και Παπαδάκο Λ. κυριάρχησαν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά στην ρακέτα και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με το Deree όμως να αντιδρά στα τελευταία 2 λεπτά και με διαδοχικές assist του Δρίτσα Π. σταμάτησε το run των αντιπάλων και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ΔΣΑ γύρισε από την αρχή σε ζώνη 2 – 3, το Deree άσκησε full press με παγίδες, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και βρήκε παραγωγή από καλάθια και assist του Κριτσαντώνη Π. και με ριμπάουντ και coast to coast του Αντωνόπουλου Φ. μείωσε σε έναν πόντο, με τους παίκτες του ΔΣΑ να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και είδαν τους αντιπάλους τους να βρίσκουν ρυθμό και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 25 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιδρούν, να μην παρασύρονται σε βιαστικές επιθέσεις από το press των αντιπάλων, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ, να έχουν καλή παραγωγή από assist και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν ζεστοί και με πολύ καλό ρυθμό, έχοντας καλά ποσοστά και πολυπρόσωπη επίθεση, με το Deree να βρίσκει συστηματική παραγωγή από τον Πηλοίδη Λ., οι δύο ομάδες εναλάχθηκαν στο προβάδισμα, με τον ρυθμό του αγώνα να γίνεται όλο και πιο γρήγορος, κάτι που ευνόησε την ομάδα του Deree η οποία με τρίποντο του Κριτσαντώνη Π. ξαναπήρε προβάδισμα 2 κατοχών ενώ παράλληλα είχε σχεδόν αποκλειστικά επιθετική παραγωγή από assist και η περίοδος έκλεισε με σκορ 49 – 43.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν νευρικοί στον αγωνιστικό χώρο, χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη και έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία οι γηπεδούχοι με σαφώς περισσότερες δυνάμεις, έτρεξαν και πάλι σε αιφνιδιασμούς, βρήκαν εύκολα καλάθια και ανέβασαν την διαφορά σε 10 πόντους, με το σκορ να είναι 53 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες του ΔΣΑ αντέδρασαν και με 5 σερί πόντους του Παπαδάκου Λ. μείωσαν εκ νέου σε 2 κατοχές, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά το τέμπο και πάλι να πέφτει, οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, ο Παπαδάκος Λ. συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του η οποία μείωσε σε 56 – 55 με 2′, οι παίκτες του Deree βγήκαν τελείως εκτός ρυθμού και το σκορ ήταν 56 – 57 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, οι παίκτες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και το σκορ ήταν 57 – 57 με 30” και κατοχή για ΔΣΑ στην οποία ο Παπαδάκος Λ. αστόχησε σε σουτ, ο Καραμπας Φ. όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πάσαρε στον Γουλανδρή Α. ο οποίος με σουτ από το high post διαμόρφωσε το τελικά 57 – 59 και έδωσε την Νίκη στην ομάδα του.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πηλοίδης Λ. με 12 και Κριτσαντώνης Π. με 9 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παπαδάκος Λ. με 25 και Καραμπάς Φ. με 12 πόντους αντίστοιχα.