55 - 60

13/01/2018 17:00 Elite League B 17/18 40'

Deree1711141355
Τοξότης1511161860

Στον αγώνα μεταξύ του DEREE και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν γρήγορες επιθέσεις και να έχουν πολλές προσπάθειες στο transition αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 2 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, βρήκαν τα πατήματά τους καθώς και παραγωγή από assist, είχαν εξαιρετικές τελικές επιλογές και ποσοστά, ενώ παράλληλα ζεστάθηκαν και από τη γραμμή των 3 πόντων με το σκορ να είναι 17 – 15 στο τέλος περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες να βγάζουν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, παίζοντας παράλληλα πολύ καλό και καθαρό μπάσκετ και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 21 – 23 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και αμυντικά πίεσαν την μπάλα, με τις άμυνες όμως να αρχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι με πολύ καλά πατήματα και συγκέντρωση από την αρχή, με το DEREE όμως να έχει πιο καθαρές τελικές επιλογές, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με πολύ καλή παραγωγή από assist και πολλά καλάθια στο ζωγραφιστό των αντιπάλων (με σημαντική συμβολή του ΔΑΡΜΗ Η.) πήραν προβάδισμα 10+ πόντων με το σκορ να είναι 40 – 29 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά ο Τοξότης γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3, οι γηπεδούχοι άσκησαν full press, οι άμυνες άρχισαν και πάλι να κυριαρχούν αλλά ο Τοξότης μπλόκαρε επιθετικά τους αντιπάλους του, μετέτρεψε τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και με ένα εκπληκτικό run 13 – 0 πέρασε μπροστά, με τους αντιπάλους του να μένουν χωρίς καλάθι για 4+ λεπτά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 42 – 42.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αλλά χαρακτηρίστηκαν παράλληλα από αρκετά αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 3 λεπτά, με τις άμυνες να παραμένουν πολύ καλές, τους παίκτες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, να βγάζουν ένταση σε κάθε φάση και το σκορ να είναι 45 – 45 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται από αυτό το ρυθμό, τους γηπεδούχους να συνεχίσουν έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα και να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων με 3 λεπτά για λήξη αλλά κάπου εκεί άρχισαν να πιέζουν και πάλι για αιφνιδιασμούς και άσκησαν και πάλι full press με το σκορ να είναι 50 – 53 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες του Τοξότη με τρίποντο του Κερατσά Κ. (από assist του Σπυρόπουλου Χ.) ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών την οποία και διατήρησαν έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δαρμής Η. με 14 (2) και Ραλλάκης Χ. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κεράτσας Κ. με 15 (2) και Γαζεπίδης Φ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Σιαμίδηη