71 - 60

11/02/2017 15:30 League A 16/17 40'

Deree2515171471
Sarnitec A.E.614211960

Σε έναν αγώνα μεταξύ του DEREE και της SARNITEC (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από την αρχή με press, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι παίκτες του Deree με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς βρήκαν εύκολα καλάθια και ξεκίνησαν με run 6–0 στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 3+ λεπτά και το σκορ να είναι 12 – 2 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με διαδοχικές assist του Ραλλάκη Χ. και 2 εύστοχα τρίποντα του Ελεζόγλου Δ. ανέβασαν το προβάδισμα στους 15+ πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25– 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Sarnitec γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2 – 3, έδειξαν σημάδια ζωής περιορίζοντας τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά και βρίσκοντας λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς του Καραγιάννη Σ. μείωσαν ελαφρώς με το σκορ να είναι 29 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν και πάλι να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και συνεχίζοντας να έχουν πολυπρόσωπη επίθεση, καλή παραγωγή από assist και βρίσκοντας και πάλι λύσεις από τον Ελεζόγλου Δ. (ο οποίος είχε πάρει φωτιά από την γραμή των 3 πόντων), ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 20.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Sarnitec να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας τα 2 επιμέρους δεκάλεπτα), αλλά και οι γηπεδούχοι παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 10+ πόντων, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ελεζόγλου Δ. με 35 (6) και Ραλλάκης Χ. με 6 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραγιάννης Σ. με 36 και Φτιαράς Η. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.