56 - 66

09/04/2019 20:40 Elite League 18/19 16 40'

Deree2111121256
Ελληνικά Πετρέλαια1212222066

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ του DEREE και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή οργανωτικά και εκτελεστικά τον Δαρμή Η. πήραν από νωρίς προβάδισμα 3 κατοχών αλλά με 6 σερί πόντους του Κουτούλη Π. το σκορ έγινε 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες του DEREE συνέχισαν να έχουν πολύ καλύτερο ρυθμό και πατήματα ανεβάζοντας εκ νέου την διαφορά σε 3 κατοχές, τα ΕΛΠΕ προσπάθησαν να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς και βρήκαν λύσεις από προσωπικές ενέργειες του Αβραμίδη Γ. αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες του DEREE να κυριαρχούν και πάλι στο 2ο Δεκάλεπτο ανεβάζοντας το προβάδισμα από νωρίς σε 10+ πόντους, το παιχνίδι σε γρήγορες επιθέσεις και τέμπο, κάτι που δεν ευνόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι όμως μείωσαν ελαφρώς στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32 – 24. Στην συνέχεια παρόλα αυτά τα ΕΛΠΕ μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ και με σερί 0 – 5 μείωσαν σε μία κατοχή από νωρίς, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 40 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά και με τρϊποντο του Κουτούλη Π. σε 44 – 46 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι πάικτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα σε κάθε φάση, επέλεξαν γρήγορες τελικές επιλογές και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς με το DEREE όμως να μένει κοντά και το σκορ να είναι 50 –  55 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά και είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν run 0 – 7 με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει σε 11 πόντους, με τους παίκτες των ΕΛΠΕ να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα έως το τέλος ολοκλήρωσαν το comeback και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μαράμης, Δελδήμος