41 - 53

02/12/2021 22:00 Elite League 21/22 5 40'

Deree17411941
Deloitte1510121653

Στον Αγώνα της 5ης  Αγωνιστικής μεταξύ του DEREE και της DELOITTE οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 53.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες βγάλαν αρκετή ενέργεια στο παρκέ. Στην επίθεση προσπάθησαν να δουλέψουν τα συστήματα τους. Οι άμυνες ήταν πιεστικές και σχεδόν σε όλο το γήπεδο  από την πλευρά των γηπεδούχων ενώ αρκετά κλειστές μέσα στην ρακέτα από την πλευρά των φιλοξενούμενων, δίνοντας την εικόνα δύο αρκετά προπονημένων ομάδων. Από άποψη αποτελεσματικότητας τα συστήματα των φιλοξενούμενων φάνηκαν να δουλεύουν καθώς αρκετές φορές μπέρδεψαν την άμυνα των αντιπάλων και βρήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ. Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17 – 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ακολούθησε την ροή του πρώτου. Οι δύο ομάδες εστίασαν στο να παίξουν συγκεντρωμένη άμυνα και επιθετικά να καταφέρουν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο. Στα πρώτα 5 λεπτά αυτής της περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με μία μικρή διαφορά 21 – 23. Ωστόσο οι γηπεδούχοι παρά το σχετικά μπερδεμένο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφεραν να βρουν τα πατήματα τους και βγάλουν μερικές όμορφες φάσεις την περίοδο με σκορ 21 – 25.

Επιστρέφοντας και οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια έχοντας ανακτήσει τις δυνάμεις τους ήταν έτοιμες να διεκδικήσουν την νίκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν την καλή εικόνα που διαμόρφωσαν προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να γυρίσουν γρήγορα την μπάλα κρατώντας για ακόμα μία φορά το παιχνίδι στον πόντο. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καθαρό μπάσκετ μοίραζαν πολύ καλά την μπάλα στην επίθεση και περιορίζοντας κάθε λάθος στην άμυνα απέτρεψαν τους αντιπάλους τους από εύκολα καλάθια για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 32 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ενός παιχνιδιού που κάθε πόντος ήταν σημαντικός ήταν αναμενόμενο όλα να κριθούν στην λεπτομέρεια. Οι φιλοξενούμενοι που από άποψη συγκέντρωσης και οργάνωσης βρισκόντουσαν σε εκπληκτική μέρα. Δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να παίξουν όπως θα ήθελαν οδηγώντας  τους σε βιαστικά σουτ και λανθασμένες επιλογές. Τελικά οι παίκτες της DELOITΤE που εμφανώς προς το τέλος του παιχνιδιού είχαν περισσότερη ψυχραιμία κατάφεραν να φύγουν νικητές με το ροζ φύλλο και μία καλή πολλή εμφάνιση με τελικό σκορ 41 – 53.

Διαιτητές: Κοτσίρης, Ιασωνίδης