48 - 71

21/06/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 6 40'

Deree718111248
Kyklades Maritime1812202171

Στον τελικό Κυπέλλου μεταξύ του Deree και της Kyklades Maritime, οι φιλοξενούμενοι  βγήκαν νικητές με σκορ 48-71.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να οχυρωθούν απέναντι στις οργανωμένες επιθέσεις. Η φιλοξενούμενη ομάδα αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική αφού στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 3-10. Στη συνέχεια, διατηρώντας υψηλά επίπεδα απόδοσης πίεσαν και έκλεβαν την μπάλα αναγκάζοντας έτσι τους γηπεδούχους σε αστοχία και λάθη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αυξήσουν το προβάδισμά τους και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 7-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Deree κατέθεσαν μεγάλη  ενέργεια στο παρκέ ασκώντας πίεση και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό. Οι αντίπαλοί  από την πλευρά τους δυσκολεύονταν να ματσάρουν αυτό το ρυθμό και είδαν τη διαφορά να πέφτει στο 12-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, οι επιθέσεις και από τα 2 στρατόπεδα πήραν πολύ καλό βαθμό αφού η καθεμία σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων δείχνοντας ότι το παιχνίδι θα είναι γεμάτο ενέργεια και αγωνία και το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 25-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να κάνουν μεγάλη προσπάθεια και να επενδύουν στην καλή επιθετική τους λειτουργία για την κατάκτηση του κυπέλλου. Και σε αυτό το σημείο οι παίκτες της Kyklades Maritime, εμφανίστηκαν ανώτεροι και αύξησαν τη διαφορά στους 9 πόντους στο 25ο λεπτό του αγώνα (31-40). Οι παίκτες του Deree δεν διαχειρίστηκαν κατάλληλα αυτή την κατάσταση καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη λόγω της βιασύνης και κούρασης τους. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό στο μέγιστο βαθμό καθώς έτρεχαν και έβγαιναν στον αιφνιδιασμό. Έτσι η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 36-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η άμυνα του Deree έπασχε από έλλειψη συγκέντρωσης, χαλαρώνοντας κάτι που φυσικά δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι αντίπαλοί τους όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη είχαν ουσιαστικά κατακτήσει το τρόπαιο με τον πίνακα του σκορ να γράφει 39-61. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα καμία από τις 2 ομάδες δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια τιμώντας τη διοργάνωση και τους θεατές που παρευρέθηκαν για να τους στηρίξουν.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)