47 - 91

26/05/2022 22:00 Commercial Cup 21/22 40'

Bureau Veritas1212111247
Deree1733212091

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  Bureau Veritas και της Deree οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-91.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αμυντικά με σχηματισμό ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους man to man. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ νωθρά μην έχοντας σκοράρει για 4 λεπτά την στιγμή που είχαν δεχτεί 8  και το σκορ ήταν  1-13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το γρήγορο τέμπο που είχαν επιβάλει οι προπορευόμενοι βρήκε ανταπόκριση από τους γηπεδούχους που κατάφεραν να πλησιάσουν , με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Bureau Veritas κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στο καλάθι 70 δευτερόλεπτα με την έναρξη αλλά η προσπάθεια τους έμεινε εκεί επειδή δέχτηκαν απάντηση 10 αναπάντητων πόντων  και το σκορ ήταν 19-32 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, ο επιθετικός οίστρος των φιλοξενούμενων έμεινε αμείωτος όπου με νέο σερί 10 πόντων συνέχιζαν να αποκτούν διαφορά που τους έδινε άνεση, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 50-24.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες είχαν την ευκαιρία να αναδιοργανωθούν και να φτιάξουν νέα πλάνα, Στη πράξη, η ομάδα που είχε επιτυχία σε αυτό ήταν η φιλοξενούμενη που με το πόδι στο γκάζι συνέχιζαν τη προέλαση τους και το σκορ ήταν  63-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι επηρεασμένοι ψυχολογικά από την αντίπαλη απόδοση δυσκολεύονταν να απαντήσουν στην απέναντι παραγωγικότητα που τους οδηγούσε σε πενιχρά αποτελέσματα   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 71-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το αλλεπάλληλο πρεσάρισμα των φιλοξενούμενων είχε εξουθενώσει και σωματικά τους παίκτες της B.V που είχαν παραταχθεί με μικρότερο βάθος στο πάγκο τους  και το σκορ ήταν  84-37 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες πιο χαλαρούς και για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι είχαν σε βάρος τους το επιμέρους σκορ, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-91.