83 - 80

05/05/2018 15:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

DHL2118212383
Ελληνικά Πετρέλαια1324192480

Στον Αγώνα μεταξύ της DHL και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 83 – 80.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και να έχουν καλά πατήματα και η DHL με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το σκορ σε 13 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο παρέμεινε ίδιο, με τους παίκτες να παίζουν καλό μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν σαφώς από το γρήγορο παιχνίδι και η περίοδος έκλεισε με σκορ 21 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα ΕΛΠΕ μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και με διαδοχικές  assist του Κουτούση Π. μείωσαν σε 4 πόντους ενώ παράλληλα γύρισαν και σε ζώνη και με διαδοχικές άμυνες και τρίποντο του Μαρκάκη Β. μείωσαν σε έναν πόντο και στην πορεία πέρασαν και μπροστά, με το παιχνίδι να οδηγείται σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρές τελικές επιλογές απέναντι στην ζώνη αλλά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39 – 37.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck διατηρώντας παράλληλα εξαιρετικά ποσοστά, με την ομάδα της DHL όμως να διατηρεί ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών σε σχεδόν όλη την διάρκεια του ημιχρόνου και τους παίκτες των ΕΛΠΕ παρότι είχαν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά δεν τα κατάφεραν στις λεπτομέρειες και είδαν τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γιακείμη, Πετράκης