57 - 86

09/03/2016 21:30 League A 15/16 40'

DHL517102557
Eurobank2418212386

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της DHL (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες) και της Eurobank, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 86.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η Eurobank μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά, σημάδεψε τους ψηλούς και έτρεξε σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με το σκορ να είναι 0–12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη Eurobank να κυριαρχεί με εξαιρετικό Spacing υπομονή και παραγωγή από τους ψηλούς της και με την DHL να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα επιλέγοντας κυρίως μακρινά χωρίς ρυθμό σουτ, με αποτέλεσμα περίοδος θα κλείσει με σκορ 5–24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η DHL μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση, μεγαλύτερη μαχητικότητα, βρήκε λύσεις επιθετικά αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει την Eurobank η οποία διατήρησε μια διαφορά + 15 πόντων με το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 16 – 33. Στη συνέχεια η DHL άρχισε να βρίσκει ρυθμό και άρχισε να βρίσκει ρυθμό από την γραμμή των 3 πόντων, ενώ πίεσε για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Παπαδάκη Θ., αλλά συνέχισε να μην μπορεί να σταματήσει την επίθεση των αντιπάλων οι οποίοι με εξαιρετικές επιλογές στο σετ και συνεχή πίεση αιφνιδιασμούς έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 22 – 42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι η Eurobank με καλύτερα πατήματα και πιο πολυπρόσωπες επιθέσεις από τους αντιπάλους τους, ανέβασαν την διαφορά στους + 25 πόντους, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 32 – 63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την DHL να δείχνει μαχητικότητα, να βγάζει ενέργεια αλλά παράλληλα να δείχνει και σημάδια κόπωσης και την Eurobank να παραμένει σοβαρή και συγκεντρωμένη, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. με 26 (1) και Μανωλέας Ν. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Ν. με 28 (3) και Χεργκελετζής Χ. με 15 πόντους αντίστοιχα.