70 - 67

13/02/2016 15:30 League A 15/16 40'

DHL1524131870
Grant Thornton1217112767

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της DHL και της Grant Thornton (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στην αρχή με απόπειρες αιφνιδιασμών και με γρήγορες επιθέσεις, το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 8 – 7. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν μια διαφορά 2 κατοχών με καλύτερες επιλογές επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 15 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Grant Thornton μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με ένα run
6–0, πήρε μία διαφορά 3 πόντων στα πρώτα λεπτά έχοντας καλό ρυθμό και κίνηση μακριά από την μπάλα. Η DHL αντέδρασε και μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Παπαδάκη Θ., σημάδεψε στο σετ το ζωγραφιστό με αιχμή τον Τσούνη Μ. και ξαναπήρε το προβάδισμα με το σκορ στα 4 πρώτα λεπτά να είναι 25 – 21. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ξέρουν τι θέλουν στις οργανωμένες επιθέσεις τους, κυρίως ποστάροντας τους ψηλούς και πιέζοντας κάθε ευκαιρία για αιφνιδιασμούς, ενώ η Grant Thornton από την πλευρά χωρίς καλό προσανατολισμό, με πολλές πάσες, λίγη κίνηση και λίγες απειλές είδε τους αντιπάλους να παίρνουν μία διαφορά 7 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να είναι η ομάδα που βγάζει τη μεγαλύτερη ενέργεια και μαχητικότητα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους (με εξαίρεση τον Κοντοέ Γ.), με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα στο πρώτο μισό και το σκορ να είναι 47 – 35. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την DHL να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά από την άλλη πλευρά την Grant Thornton να αρχίζει να δείχνει σημάδια ζωής στο τελευταίο δίλεπτο, όπου βρήκε λίγο θετικό ρυθμό αλλά με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 52 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες αλλά σιγά-σιγά τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα η DHL να διατηρήσει το προβάδισμα + 10 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και συγκεκριμένα στα τελευταία 3 λεπτά οι φιλοξενούμενοι επιτέλους ξύπνησαν, και με εξαιρετική αμυντική προσήλωση, έβγαλαν άμυνες, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, έδειξαν μαχητικότητά και έκαναν ένα run 10 – 0 με πρωταγωνιστές τους Σταθόπουλο Β. και Kοντοέ Γ. Με 50” για λήξη και το σκορ να είναι 64-60, ο Σταθόπουλος Β ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το σκορ 64 – 63. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν το παιχνίδι των φάουλ, και είχαν την ευκαιρία (37” πριν τη λήξη και το σκορ 67 – 65) να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Σταθόπουλου Β. αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι με την DHL στην συνέχεια να είναι ψύχραιμη στο παιχνίδι βολών παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. με 34 και Τσούνης Μ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντοές Γ. με 20 και Σταθόπουλος Β. με 18 (4) πόντους αντίστοιχα.