67 - 53

02/12/2017 17:00 Elite League B 17/18 40'

DHL1022221367
Petrogaz141981253

Στον Αγώνα μεταξύ της DHL και της PETROGAZ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, ο ρυθμός ήταν γρήγορος αλλά οι τελικές επιλογές βιαστικές, με τα ποσοστά χαμηλά και το σκορ 4 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό με πολλές επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς αλλά οι τελικές επιλογές συνέχισαν να μην είναι ιδανικές, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε το ίδιο με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να έχουν λυθεί επιθετικά, βελτιώνοντας αισθητά τα ποσοστά τους, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές και το σκορ ήταν 25 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να ζεσταίνονται επιθετικά και παράλληλα άρχισαν να έχουν μεγαλύτερη υπομονή και παραγωγή από assist ενώ παράλληλα βρήκαν και περισσότερες λύσεις από την γραμμή των 3 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια, με την PETROGAZ να προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό και να επιλέγει σετ επιθέσεις αλλά δεν κατάφερε να βρει καθαρές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα η DHL να βγάλει διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέψει σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και βλέποντας τον ΚΟΥΒΑΡΑ Δ. να βάζει 10 σερί πόντους έκανε συνολικό run 11 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα το οποίο και διατήρησε με την περίοδο να κλείνει με σκορ 54 – 41.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της PETROGAZ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της DHL να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ Θ. με 24 (2) και ΚΟΥΒΑΡΑΣ Δ. με 20, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΔΡΟΣΟΣ Α. με 24 (3) και ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Β. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Μαρτινάκος