89 - 72

16/02/2019 15:30 Elite League 18/19 10 40'

DHL2418252289
Τοξότης2412251172

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 89 – 72.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς ενώ οι γηπεδούχοι προτίμησαν σετ επιθέσεις ενώ παράλληλα κυνήγησαν τα επιθετικά ριμπάουντ, η DHL πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 11 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο Αρβανίτης Γ. συνεχίζοντας να μοιράζει assist (με 6 assist στο Δεκάλεπτο) βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει, τα ποσοστά και η επιθετική παραγωγή ήταν πολύ καλή και για τις δύο ομάδες οι οποίες έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 24 – 24.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, η DHL ξεκίνησε πιο δυνατά και με run 9 – 2 πήρε διαφορά 7 πόντων, με τον ΤΟΞΟΤΗ να απαντά αμέσως με δικό του run 6 – 0 και το σκορ έγινε 33 – 32 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και έγιναν όλο και πιο physical, με τους γηπεδούχους όμως να ευνοούνται από αυτό κάνοντας εκ νέου σερί 7 – 0, ο Κερατσάς Κ. έδωσε ενέργεια στην ομάδα του και δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 42 – 36.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, έμειναν κοντά σε όλη την 3η περίοδο (με την DHL όμως να διατηρεί προβάδισμα 2 – 3 κατοχών) που έκλεισε με σκορ 67 – 61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερό ξεκίνημα και με επιθετικό πρωταγωνιστή τον Βλαχάκη Χ. και με run 12 – 4 διαμόρφωσαν το σκορ σε 79 – 65 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν ενώ παράλληλα ήταν εμφανές πως έμειναν και από δυνάμεις, με αποτέλεσμα η DHL να διευρύνει την διαφορά σε 15+ πόντους και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης Χ. με 32 (3) και Τσούνης Μ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κερατσάς Κ. με 19 και Γαζεπίδης Φ. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Μαιτού Γ.