25/01/2024 21:30 Shipping League B 23/24 9 40'

Diana2220111770
Enesel2318212082

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της  9ης Αγωνιστικής μεταξύ της Diana και της Enesel οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-82.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η ομάδα της Diana ξεκίνησε να παίζει με man to man άμυνα ενώ η ομάδα της Enesel ξεκίνησε να παίζει με ζώνη άμυνας. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και πολύ οργανωμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες καθώς πήγαιναν πόντο – πόντο και ήταν πολύ ανταγωνιστικό το κλίμα. Η πρώτη ομάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά αλλά και οι δύο ομάδες κατάφεραν να ισορροπούν το παιχνίδι (22-23).

Στο 2ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα άρχισε να στήνει παγίδες στην αντίπαλη ομάδα και να κλείνουν την ρακέτα , όμως η πρώτη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με μικρή διαφορά καθώς το ματς παιζόταν στα ίσια (42-41).

Στο 3ο Δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν η δεύτερη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί (53-62) να αυξήσει δηλαδή την διαφορά καθώς οι παίκτες της μπήκαν αρκετά δυναμικά , έκανα αιφνιδιασμούς και έτρεχαν κάνοντας γρήγορες επιθέσεις.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα προσπαθούσε να μειώσει πρέσαρε παντού κάνοντας επιθέσεις όμως δεν κατάφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα , καθώς η δεύτερη ομάδα εκτόξευσε ακόμα παραπάνω την διαφορά και έτσι σφράγισε την νίκη της με τελικό σκορ 70-82.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρτάνος Παναγιώτης (40 πόντους και 12 ριμπάουντ ) και ο  Ντούνης Κωνσταντίνος του Παναγιώτη (10 πόντους και 12 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λάιος Βασίλης (34 πόντους και 17 ριμπάουντ) και ο Τσιάτσιος Βαγγέλης (21 πόντους και 4 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Diana να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Enesel να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.