63 - 53

27/11/2023 22:00 Shipping League B 23/24 4 40'

Diana1220171463
M/Maritime121671853

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της Diana και της M/Maritime, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τα ποσοστά ευστοχίας να είναι χαμηλά στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ να βρίσκεται στο 4-4. Στην πορεία οι δύο επιθέσεις βελτιωθηκαν με τους γηπεδούχους να τρέχουν ενα μικρό σερί, αλλά η ομάδα της M/Maritime απάντησε με 2 σερί τρίποντα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο του αγώνα ανέβηκε, με τις δυο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ πηγαίνοντας σε σύντομες επιθέσεις, με το σκορ να ειναι 20-19 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες της Diana κατάφεραν να είναι λίγο πιο αποτελεσματικοί βρίσκοντας όμως τις 2 ομάδες κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει 32-28.

Στην 3ο Δεκάλεπτο οι 2 ομάδες συνέχισαν τις άμυνες ζώνης, πηγαίνοντας και σε πιο οργανωμένες επιθέσεις με τους γηπεδούχους να πατούν γκάζι – με τους Ντόυνης Κ. και Μπακάλης Δ. να ξεχωρίζουν – διαμορφώνοντας το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου σε 17-7, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-35.

Στο 4o δεκάλεπτο η ομάδα της M/Maritime προσπάθησε να απαντήσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να μειώσει το σκορ, με την διαφορά να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο +10, και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 63-53 υπέρ της ομάδας της Diana.